Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

  A bogyók kezdenek ellenállóvá válni a lisztharmattal szemben   X

  A bogyók kezdenek ellenállóvá válni a lisztharmattal szemben   X

Szerajánlat

Lisztharmat ellen:

Rally Q SC 1-1,2 l/ha vagy Diadem Q 1-1,2 l/ha

+ szükség esetén: Karathane Star 0,6 l/ha

 

Peronoszpóra ellen:

Copac Flow 2 l/ha

vagy valamelyik folpet hatóanyagú kontakt szer

Leírás

 

A június hónap átlagos hőmérsékletű és rendkívül száraz volt. A szokásos 70-75 mm csapadék helyett mindössze 10 mm hullott, s a távolabbi kilátások is egyértelműen a szárazságról szólnak, ráadásul most már egyre inkább kánikulával „fűszerezve”. Az elmúlt két hét során a szőlőbogyók gyorsan fejlődtek, helyenként már fürtzáródáshoz közeli állapot van.

Az előrehaladott fürtfejlettség azt is jelenti, hogy a bogyók lisztharmattal szembeni fogékonysága lassan megszűnik. A továbbiakban már csak azok a bogyók betegednek meg, amelyek elmaradottak, későn kötődtek meg. Azért ilyenekből is akad még jócskán, és az ültetvények, fajták fejlettsége – fekvéstől, tápanyag-ellátottságtól, gondozottságtól és egyéb tényezőktől függően – sem egyforma. Mindent egybevetve még mintegy 10-14 napig tarthat a bogyófertőzés, aztán már csak a bogyók kocsánya és a lombozat marad a lisztharmatnak. Ez, persze, nem jelenti azt, hogy a 10-14 nap leteltével ne erősödhetne még a lisztharmatbevonat a bogyókon. Azokon a bogyókon ugyanis, amelyeken mondjuk 10 nap múlva következik be a fertőzés, csak 16-18 nap múlva kezdenek majd előjönni a tünetek, mivel 6-8 nap a betegség lappangási ideje.

De ne rohanjunk ennyire előre, maradjunk csak a jelennél. A lisztharmat számára továbbra is abszolút kedvező az időjárás, a peronoszpóra számára pedig abszolút kedvezőtlen. A lisztharmatfertőzés elsődleges időjárási föltétele ugyanis a hőmérséklet, ami a virágzás kezdetétől a fertőzés szempontjából optimális tartományban van. Ugyanakkor a peronoszpórafertőzés elsődleges időjárási föltétele, a csapadék szinte teljesen hiányzik, és az elkövetkező napokban sem kell rá számítani, egyre aszályosabb időre van kilátás. A nem túl laza talajokon a szőlő egy ideig ezt még biztosan jól tűri, s annyi előnye mindenképpen van, hogy a fürtök lisztharmattal és peronoszpórával szemben fogékony állapota tovább rövidülhet.

A hét végétől várható kánikula, a 35-37 °C-os maximumhőmérsékletekkel már nem lesz annyira kedvező a lisztharmatfertőzés számára, mint a jelenlegi időjárás, ezért a fertőzési folyamat majd valamelyest lassulni fog, de ennek már nem lesz nagy jelentősége.

 

Bal oldali kép: Vastag lisztharmatbevonat lombon és fürtön; Jobb oldali kép: Lisztharmatfertőzés következtében fölrepedt („sérves”) szőlőbogyók. (Szekszárd/Faluhely és Porkoláb-völgy, 2015. június 29.)

 

 

A lisztharmat ellen most utoljára kell speciális készítményt kipermetezni, aztán rá lehet térni a kontakt szerekre (pl. Kumulus S). Akik a Vivandót és a Collist is a javasoltak szerint használták, azaz 2-2 alkalommal mindegyiket, az utolsó speciális szerrel végzett védekezésre most valamilyen más hatásmechanizmusú készítményt válasszanak. Jó megoldás lehet például a Rally Q SC vagy a Diadem Q (mindkettő adagja 1–1,2 l/ha). Ahol a bogyókon gyakoriak a lisztharmat tünetei, Karathane Start (0,6 l/ha) is keverjenek a permetlébe. A kontakt szerekkel (kén vagy Karathane) végzett gyógyításnak egyébként csak ott van valami értelme, ahol a fürtzónát teljesen kilevelezik. A csonkázó géppel végzett és az olyan kézi zöldmunka, ami csak a hajtások visszavágásából és a lombfalból kiálló hónaljhajtások eltávolításából áll, ilyenkor nem elég.

A peronoszpóra ellen tulajdonképpen nem kell védekezni, a biztonság kedvéért azonban mindenképpen ajánlatos egy kontakt készítményt kijuttatni. Most már bátran folyamodhatunk a réztartalmú szerekhez, amelyek közül a Copac Flow (2 l/ha) azért kiváló megoldás, mert alacsony rézterhelés mellett magas védőhatást biztosít. A szisztemikus és mélyhatású peronoszpóraölő szereket tegyük el jövőre. Ezekre az idén már akkor sem lesz szükség, ha később csapadékosra fordulna az idő, és fölerősödne a fertőzési nyomás. Erre az a helyes válasz, ha a kontakt szerekkel sűrűbben permetezünk.

Botritiszfertőzéstől pillanatnyilag egyáltalán nem kell tartani, azonban – a későbbiekre is gondolva – most van az utolsó lehetőség arra, hogy a hamarosan záródó fürtök belsejébe botritiszölő szert juttassunk. Ha ez fontos szempont számunkra, olyan peronoszpóraölő kontakt szert válasszunk, amelynek botritiszölő hatása is van (folpet hatóanyagút).

 

 

Szekszárd, 2015. július 1.

 

Füzi István

fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek