Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Szürkerothadás ellen:
Rovral Aquaflow 1 l/ha
Leírás
Akinek még mindig kételyei lettek volna időjárásunk szélsőséges mivoltáról, most újfent meggyőződhetett róla, miután térségünkben az elmúlt időszakban alig egy hét leforgása alatt 90-150 mm (nyolc megfigyelési helyünk átlagában 121 mm) csapadék hullott. A legkevesebb csapadékot (88 mm) Bonyhád környékén, a legtöbbet (148 mm) Szekszárd/Faluhelyen mértük. Mindez különösen annak tükrében elképesztő, hogy az előtte levő 80 nap során csak alig fele ennyi (mindössze 50-60 mm) esett.
Kétségtelen, hogy a szőlőnek is kellett már a csapadék, de azért ennyi nem föltétlenül. Persze, ahogy mondani szokás, ez nem kívánságműsor, örüljünk, hogy egyáltalán esett. Azt azonban mindenképpen jó, ha tudjuk, hogy a szőlő szürkerothadásának föllépését az augusztus–szeptemberi csapadékviszonyok határozzák meg. Ha ebben az időszakban több csapadék hullik az átlagosnál, az szinte törvényszerűen botritiszjárvány kialakulásához vezet. E két hónap átlagos csapadékösszege pedig 120-125 mm, tehát pont annyi, ahol most tartunk. Igen ám, csakhogy e kritikus időszak nagyobb része még hátravan. Persze, mivel nagyon szélsőséges az időjárás, könnyen előfordulhat, hogy szeptember végéig már egy szem se esik, de az sem elképzelhetetlen, hogy a múlt heti csapadékmennyiség duplája hullik le. A meteorológiai előrejelzések szerint most mindenesetre egy száraz, meleg hét következik, aztán majd meglátjuk…
Egyelőre nagy baj még nincs, ami egyrészt annak köszönhető, hogy a csapadékos időszak előtt minimális, alig észlelhető volt a botritiszfertőzöttség, másrészt a csapadék nagyon rövid idő alatt hullott le, kevés időt hagyva a gombának a fölszaporodásra. Vannak azonban már intő jelek is: egyes vékony bogyóhéjú fehér fajtákban helyenként előfordulnak súlyosabb megbetegedések. A talajban most sok a csapadék, ami meggyorsíthatja a szőlőbogyók fölrepedését, és – ezzel párhuzamban – elkezdődött egy újabb nitrogénföltáródás, aminek következtében a bogyók rothadással szembeni ellenállósága folyamatosan csökken. Számítani lehet arra is, hogy egy jó ideig erős lesz a hajnali harmatképződés, ami segíti a botritiszgomba és más rothadást előidéző kórokozók terjedését.
Bal oldali kép: A bogyórepedésekben hamar megtelepszik a botritiszgomba; Jobb oldali kép: Előrehaladott bogyórothadás. (Szentgál-szőlőhegy, 2015. augusztus 24.)
Nagy kérdés, hogy kell-e, érdemes-e még védekezni a botritisz és más rothadások ellen, s ha igen, mikor és mivel. A választ talán így lehetne tömören összefoglalni: ha újabb csapadékzóna közelít, annak megérkezése előtt ajánlatos megpermetezni rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idejű (7-14 napos) botritiszölő szerrel azokat a rothadásra hajlamosító termőhelyeken fekvő, fogékony fajtájú ültetvényeket, amelyekben a szüretet későbbre tervezzük, és a permetezés idején a rothadás mértéke még elenyésző. A döntés nagy körültekintést igényel. Ha a védekezés mellett döntünk, a BASF a mindössze 7 napos várakozási idejű Rovral Aquaflow (1 l/ha) használatát ajánlja.
Szekszárd, 2015. augusztus 25.
Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?