Szerajánlat
peronoszpóra ellen
Acrobat MZ WG (2,5 kg/ha) vagy
Enervin (2,5 kg/ha) vagy
Forum R (3-3,5 kg/ha)
lisztharmat ellen
lásd. szöveges rész
Ugyan kifejezett járványról nem beszélhetünk, de júniusban több alkalommal is nagy erővel támadt a peronoszpóra. Bár az időjárás az elmúlt 10-12 napban kifejezetten szárazra fordult, ettől még korántsem menekültünk meg a betegségtől, hiszen a kórokozó inokluluma óriási tömegben van jelen az ültetvényekben, így ha bármikor csupán annyi eső esik, hogy ettől néhány órás nedvességborítás jön létre, bizonyosan újból fertőzések következnek be.
Előző alkalommal írt előrejelzésünkben (június 21-én) arról számoltunk be, hogy a peronoszpóra tünetei elsősorban a lombozaton láthatóak, és a korai fertőzések nyomán szórványosan fürtmegbetegedések is kialakultak. Egyúttal valószínűsítettük, hogy „a lombozaton megjelent tünetek száma alapján tömeges fürtfertőzés is bekövetkezett, amivel majd csak június végén, július elején fogunk szembesülni”. Nos, 18 nap elteltével a peronoszpóra által elvégzett károsítás jelentős része már jól megfigyelhető. A fürttünetek egy része azonban még mindig várat magára, hiszen június 25. és 27. között helyenként jelentős mennyiségű csapadék hullott (40-50 mm!), és nem ritkán 15-16 órás folyamatos nedvességborítás alakult ki, így a nem megfelelően védett ültetvényekben a jövő hét második felében még tovább növekedhet a betegség számlájára írható termésveszteség. Jelenleg kiemelkedően sok fürtünetet látni a Merlot fajta esetében, de a Cabernet franc és sauvignon is kitűnnek fogkényoságukkal. Másutt, pl. a Kékfrankosokban a peronoszpóra inkább a lombozaton figyelhető meg, és a bogyók megbetegedése csupán szórványos.
Rengeteg az inokulum: peronszpórától hófehér levelek az Ördögárokban (Kékfrankos, 2016. július 8.)
Leginkább a Merlot fürtjei károsodtak a peronoszpórától (Kisharsány, 2016. július 8.)
Permetezetlen körülmények között a lisztharmat is jelentős mértékben előretört. Helyenként már 80-100%-os a fürtök borítottsága, mutatva a betegség okozta fertőzési nyomás mértékét. A levelek fonákja és a bogyók felületének megbetegedése mellett a lombozat színén is egyre kiterjedtebb telepeket látni. Ezzel pedig rövidesen kezdetét veszi az eltérő párosodási típusba tartozó gombafonalak találkozása, így az ivaros termőtestek képződése. Permetezett körülmények között erre majd jóval később kerül sor, amikor megszűnik a fungicidek védőhatása. Minél tovább tartjuk lisztharmatmentesen a levelek felszínét, annál később indul be a kazmotéciumképződés.
41 nap telt el a virágzás kezdete (május 29.) óta, így hozzávetőlegesen július 18-án (az 50. napon) megszűnik a szőlőfürtök lisztharmattal szembeni fogékonysága. A fürtzáródást követően a bogyókon újabb fertőzések már nem jönnek létre, legfeljebb a kocsányon. A szőlő levelei egészen a lombhullásig megőrzik fogékonyságukat. A peronoszpóra esetében a képlet nem ennyire egyszerű. A korai és a középérésű fajták fürtjei e hónap közepén elveszítik fogékonyságukat, de a legérzékenyebb három fajta (Merlot, Cabernet franc, Cabernet sauvignon) termése egészen augusztus elejéig fertőződhet, s mivel a bogyóhéj egyre ellenállóbb, egyre inkább a kocsánykorona felől képes bejutni a betegség.
Az egészséges fürtök lassan záródnak, ennél lassabban fejlődnek a a lisztharmattal bevont bogyók (Balra: Agancsos, Kékfrankos; jobbra: Merlot, Ördögárok, 2016. július 8.)
Mi a teendő?
Szerencsére a legtöbb gazda az idei tenyészidőszakban kifejezetten komolyan veszi a növényvédelmet. Az elmúlt hetekben rövidültek a permetezési időközök, a peronoszpóra esetében megfigyelhető a fungicidek gyógyító és inokulumcsökkentő hatása, és nagyobb hangsúly került a zöldmunkák elvégzére is.
Ha a következő védekezésre a napokban sor kerül, még utoljára érdemes megfontolni a peronoszpóra elleni nagy hatékonyságú kontakt+szisztemikus kombinációk valamelyikének bevetését, kifejezetten a Merlot, Cabernet franc és Cabernet sauvignon fajtákban. A készítmény megválasztásakor részesítsük előnyben a dimetomorf, mandipropamid, iprovalikarb, bentiavalikarb-izopropil, ametoktradin, foszetil vagy ciazofamid hatóanyagúak valamelyikét. Ezt követően a külső védelem biztosítása érdekében a kontakt szerek kerüljenek előtérbe (Delan 700 WG 0,5 kg/ha, Polyram DF 2,5 kg/ha).
Közvetlenül a fürtzáródás előtt a folpet hatóanyagot még a bogyóközi térbe juttathatjuk, megalapozva ezzel a fürtbotritisz elleni védelmet. Ezt az előrelátó technológiai lépést érdemes megfontolni azokon a termőhelyeken, ahol az előző két esztendő tapasztalata alapján nehézségekbe ütközött a szürkerothadás elhárítása.
Lisztharmat szempontjából a korai fajtájú, teljesen egészséges ültetvényekben elegendő lehet a kéntartalmú Kumulus S (4,0 kg/ha), más esetben még egy alkalommal indokolt a speciális hatóanyagok valamelyikét választani (1. metrafenon, piriofenon; 2. boszkalid; 3. proquinazid; quinoxifen; 4. ciflufenamid). Ez esetben se feledkezzünk meg a kén tankkeverékben való szerepeltetéséről. A fluopiram hatónyagú fungicideket ebben az időszakban már nem használhatjuk, ezekkel utoljára legföljebb a szőlőbogyók sörétnyi nagyságú állapotában permetezhetünk.
A védekezési időközök továbbra se haladják meg a 10-12 napot.
Várdomb, 2016. július 9.
Dr. Hoffmann Péter
fejlesztőmérnök