Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Szürkerothadás ellen:
Rovral Aquaflow 1,0 l/ha
- vagy - Scala 1,75 l/ha
Lisztharmat ellen:
Kumulus S 4,0 kg/ha
Peronoszpóra ellen:
rézhidroxid hatóanyagú szer
Legutóbbi írásomban nem véletlenül tettem föl eldöntendő kérdésként, hogy túl vagyunk-e már a nehezén. Akkor (július 15-én) még pesszimistának tűnhetett ez a kérdés, de ma már inkább realitás, hiszen előttünk egy újabb probléma, sőt az sem elképzelhetetlen, hogy a nehézségek java még hátravan. Reméljük, azért nem így lesz, mert nagyon elkelne már egy afféle igazi jó év a szőlészetekben.
A korai szőlőfajták zsendülnek, és a középérésűek színeződése is elkezdődött. A bogyókat fenyegető lisztharmatveszély elmúlt, és a peronoszpóraveszély is jobbára már csak a lombozatra korlátozódik (persze, az sem elhanyagolandó!), talán csak a Merlot fürtjei vannak még mindig veszélyben (ezeken most kezdenek megjelenni a két héttel ezelőtt bekövetkezett fertőzés tünetei). Ugyanakkor – ahogy számítani lehetett rá – rendkívüli gyorsasággal mindenfelé fölütötte fejét a szürkerothadás, és egyre fenyegetőbb a fürtökre nézve. Mindennek oka az a hatalmas mennyiségű (90–120 mm) csapadék, ami július 13-a és 17-e között hullott le. Ezt követte a mai napon újabb 30–100 mm. Így összességében – termőhelytől függően – 130–200 mm hullott, ami jó két-három havi mennyiségnek felel meg. Nagyon úgy fest, hogy erre a mai csapadékra a szőlőnek már semmi szüksége nem volt, a 13-a és 17-e között hullott mennyiség a szüretig elég lett volna. A talaj mélyen átázott, az elkövetkező napok, hetek során jelentős lesz a kipárolgás, ami magas páratartalmat, erős hajnali harmatképződést eredményez, és ezek által folyamatosan kedvező föltételeket a botritiszfertőzéshez. Ráadásul – a meteorológiai előrejelzések szerint – a jövő héten újabb csapadék várható, akár jelentős mennyiség is. Mivel a betegség tünetei már megjelentek, és helyenként kifejezetten gyakoriak (van, hogy minden harmadik, negyedik fürtben előfordul néhány beteg bogyó) a szürkerothadás gyors terjedésére lehet számítani, különösen a „kövér” talajokon, folyó- vagy állóvizek közelében, völgyek alján fekvő ültetvényekben. Legnagyobb veszélyben a korai és középérésű, tömött fürtű, vékony bogyóhéjú fehérborszőlő-fajták (Leányka, Rizlingszilváni, Chardonnay, Ezerfürtű, Tramini stb.) vannak, de egyes vörösborszőlő-fajták (pl. Portugieser, Zweigelt) sincsenek biztonságban. A késői fajták, melyek bogyóinak színeződése még nem kezdődött el, egyelőre kevésbé veszélyeztetettek, de mivel a rothadó gócok ezekben is megtalálhatók, ha megindul az intenzív cukorképződés a fürtökben, hamar áldozatává válhatnak a betegségnek. Fokozott a veszély az olyan ültetvényekben, ahol valamely oknál fogva (lisztharmat, jégverés, rovarrágás, túl intenzív növekedés stb.) gyakoriak a bogyósérülések.
Hogy ebből biztosan botritiszjárvány lesz, egyelőre még korai lenne kijelenteni. Ha ugyanis az elkövetkezőkben – a meteorológiai előrejelzésekkel ellentétben – mégiscsak szárazra fordulna az idő, az két-három hét múlva gátat szabhatna a betegség terjedésének. A járványkitöréshez mindenesetre az kell, hogy az augusztus–szeptemberi csapadékösszeg meghaladja, vagy legalább elérje az átlagost (120-130 mm). Az elmúlt 26 esztendő ezen időszakában átlag fölötti csapadékmennyiség tízszer hullott, és mind a tíz esztendő során menetrendszerűen jött is a botritiszjárvány (utoljára éppen tavaly).
Balról jobbra: Rothadó bogyó a tömött fürt belsejében; Kiterjedt botritiszes góc; A lisztharmatfertőzés következtében kirepedt bogyókon megtelepedett a botritiszgomba; A molyfertőzés is utat nyithat a szürkerothadásnak (Szekszárd/Faluhely és Szentgál-szőlőhegy, 2016. július 28.)
A szürkerothadás elleni védekezést speciális készítményekre (Rovral Aquaflow 1 l/ha vagy Scala 1,75 l/ha) alapozzuk, mivel ezeknek – a folpet hatóanyagot tartalmazó szerekkel ellentétben – nemcsak megelőző, gyógyító hatásuk is van, hiszen – a spórák csírázásán túl – a gombaszövedék növekedését is gátolják. Mindkét készítmény évente két alkalommal használható. Ha szükséges (mert marad a csapadékos időjárás, erősödik a rothadásveszély), fölváltva juttassuk ki őket 13-14 naponként, lehetőleg úgy, hogy az utolsó védekezés a Rovrallal történjen, mivel az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje mindössze 7 nap (a Scaláé 28). A peronoszpóra elleni védekezésre rézhidroxid hatóanyagú készítményt (az előírt maximális adagban), a lisztharmat ellen pedig 4 kg/ha Kumulus S-t keverjünk a botritiszölők mellé még legalább 2 alkalommal.
Szekszárd, 2016. július 28.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?