Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
peronoszpóra ellen
Acrobat MZ WG (2,5 kg/ha) vagy Enervin (2,5 kg/ha)
Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy Polyram DF (2,0 kg/ha)
lisztharmat ellen
lásd. szöveges rész
Az átlagosnál csapadékosabb időjárás életre keltette a botrítiszt. Az utolsó előrejelzés óta (május 29.) eltelt időszakban, tehát gyakorlatilag a virágzás alatt, a legtöbb termőhelyen 30 mm-t meghaladó csapadék hullott, néhol pedig ennek a mennyiségnek a kétszerese (pl. Diósviszló: 63,6 mm). Ennek nyomán többnyire azokban az ültetvényekben, ahol nem használtak (vagy nem időben alkalmaztak) boszkalid, fluopiram vayg folpet hatóanyagot tartalmazó készítményt, részleges fürtkárokat idézett elő a botrítisz okozta virágfertőzés. A megbetegedés nem tűnik súlyosnak, a borszőlők fürtjei ezt a mértéket kompenzálni tudják.
A peronoszpóra másodlagos inokuluma, feljegyzéseink szerint, május 28. óta van jelen a Villányi és a Pécsi borvidéken. Azóta a csapadékviszonyok, és ebből következően a nedvességborítások alakulása számos alkalommal kedvező helyzetet teremtettek az újabb és újabb fertőzések kialakulásához. Tegnapi barangolásom során minden második ültetvényben találtam levéltüneteket, egy termőhelyen pedig már a fürtök is károsodtak.
Hófehér sporangiumok tömege fiatal levélen (Jammertal dűlő, Kékfrankos, 2016. június 9.)
Az elkövetkező napokban – ahogy a fertőzések lappangási ideje lejár – egyre gyakoribbá válhatnak az olajfoltok. A hétvégén várható újabb csapadékhullám pedig előrevetíti, hogy továbbra is számolnunk kell a betegséggel. Hogy komolyabb megbetegedésekkel még nem találkoztunk, azt elsősorban az eddig elvégzett peronoszpóra elleni permetezéseknek köszönhetjük. Előrejelzésünkben mindezidáig három védekezést javasoltunk (május elején, közepén és végén). Szigorúan tíz napos védekezési időköz esetén pusztán a kontakt hatóanyagot (metiram, ditianon, mankoceb) tartalmazó készítmények is megfelelő védelmet biztosítottak. Mindezt többek között az is igazolja, hogy a Tolnai borvidéken kísérletnek szánt, eddig permetezetlen ületevényrészekben jelentős fürtkárt idézett elő a betegség, míg a szomszédos üzemi ültetvényben három májusi permetezést követően (1x réz, 1x mankoceb és 1x ditianon) csak észlelési szinten fordul elő a peronoszpóra a szőlő levelein.
A június első dekádjában jellemző hőmérsékleti tartomány tökéletes a lisztharmat számára is. A többszörösére gyarapodott lombfelületen rövid lappangási időkkel egymást követik a gombanemzedékek. Nagyon sok az olyan fiatal levél, amelyek vékony bőrszövetüknek köszönhetően fokozott mértékben kitettek a betegségnek. A tüneteket nem csupán a tőketörzshöz közeli zónában, hanem a felsőbb levélemeleteken is megtaláljuk. Mindezt tetézi, hogy már a bogyófertőzés is bekövetkezett, sőt ennek első tünetei is megjelentek.
A lisztharmat tünetei már a fiatal bogyókon is megjelentek (Babarcszőlős, Kékfrankos, 2016. június 9.)
Mi a teendő?
Jellemzően már a legtöbb ültetvényben elvégezték a törzstisztítást, a hajtások válogatását és befűzését, amely már önmagában is nagymértékben hozzájárul a hatékony védekezéshez. A permetlé mennyiségének meghatározásakor vegyük figyelembe, hogy gyakorlatilag a teljes lombfal kifejlődött. Az eredményesség érdekében továbbra is ügyeljünk a védekezési időközökre és a hatóanyagcsoportok váltogatására. Ha egyáltalán nincs lisztharmat az ültetvényben (ezt alapos vizsgálattal tudjuk csak eldönteni), akkor védekezhetünk 12 naponta. Ekkor ugyanis csak a besodródó inokulummal kell számolnunk. A betegség ellen használjuk az előző előrejelzésben taglalt specifikus hatóanyagok valamelyikét, ügyelve arra, hogy egy hatóanyagcsoport egy tenyészidőszakban lehetőleg csak egyszer használjunk.
Ha a 12 napos permetezési időközöket válasszuk, a peronoszpóra ellen a következő alkalommal szigorúan szisztemikus és kontakt hatóanyagot is tartalmazó kombinációt használjunk. Cégünk ajánlatában az Acrobat MZ WG (2,5 l/ha) szerepel. Ha ezt a terméket már használták, akkor az Enervin készítményünket (2,5 kg/ha) javasoljuk. 10 napos védekezési időköz esetén peronoszpóra ellen vállalkozó szelleműeknek ajánljuk a Polyram DF (2,0 kg/ha) vagy a Delan 700 WG (0,5 kg/ha) termékünk valamelyikét.
Várdomb, 2016. június 9.
Dr. Hoffmann Péter
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?