Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Gyengélkedik a peronoszpóra, a lisztharmat viszont hozza a formáját

Gyengélkedik a peronoszpóra, a lisztharmat viszont hozza a formáját

Szerajánlat

lisztharmat ellen

Collis SC (0,4 l/ha)

peronoszpóra ellen

Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy

Polyram DF (2,0 kg/ha)

      A szőlő a virágzás kezdete óta (május 28.) nagyon gyorsan fejlődik. A bogyók gyarapodása egyik napról a másikra szinte szabad szemmel nyomon követhető, méretük számos ültetvényben már eléri zöldborsó nagyságot. Természetesen a kánikulát követően némiképpen lelassul ez a folyamat, de ha így haladunk, július első dekádjában megkezdődhet a fürtzáródás.

 

 

 

 

  

      Most még azonban tart a legkritikusabb időszak. Érdemes tehát szétnézni az ültetvényekben, hiszen ebben a fejlettségi állapotban már könnyedén szemrevételezhető a termés egészségi állapota. A peronoszpóra tüneteit a fürtökön minden bizonnyal nem fogják megtalálni. Legfeljebb a lombozaton akadhatnak rá néhány korábbi, már beszáradó, vagy elvétve frissebb, még sporuláló telepre. Úgy tűnik, hogy az aranyat érő májusi esőket követően (V. 21-26.) gyenge indulófertőzéssel rajtoló peronoszpóra továbbra sem képes erőre kapni. A két héten át tartó kifejezetten meleg és száraz időjárás (június 1-15.) gondoskodott erről. Ha a kórokozó számára ismét kedvezőek lesznek időjárási körülmények, akkor is már csak néhány érzékeny fajta (pl. Merlot, Cabernet franc) szenvedhet el számottevő fürtkártételt az idei évjáratban.

A főér mentén elnyúló, sporuláló peronoszpóratelep (Babarcszőlős, Merlot; 2015. június 18.)

   

       Ha peronoszpórát nem is, lisztharmatot annál inkább találhatunk a bogyókon. A betegség előfordulási gyakorisága azonban nagyon szélsőséges. A legtöbb ültetvényben – részben az átlagosnál szigorúbb technológiai fegyelemnek is köszönhetően – szinte csak elvétve találni fürttünetet. Máshol egy-egy bogyó vagy fürtrész károsodása tapasztalható. Ritkán súlyos fertőzés is előfordul. Például a június 7-én keltezett előrejelzésben bemutatott babarcszőlősi Kékfrankos fajtájú ültetvényben már a bogyókon is elhatalmasodott a betegség.

Súlyos lisztharmatfertőzés tünetei levélen és a bogyókon (Babarcszőlős, Kékfrankos; 2015. június 18.)

 

Mi a teendő?

 

     Jó szerválasztás esetén a peronoszpóra elleni védekezés pénztárcakímélő megoldásokkal is eredményes lehet, hiszen jelenleg nincsen szükség felszívódó hatóanyagokat bevetnünk. Megfelelőek a külső védelmet biztosító, pusztán preventív hatással rendelkező kontakt készítmények (Delan 700 WG 0,5 kg/ha, Polyram DF 2,0 kg/ha), melyek közé felsorakoztathatjuk a réztartalmú szereket is, hiszen a virágzás után ezek is teljes biztonsággal használhatók (Copac Flow 2,0 l/ha). Lisztharmat ellen nagy valószínűséggel még két teljes hatékonyságú kezelést szükséges terveznünk, mielőtt a szőlőbogyók fogékonysága megszűnik és rátérhetünk a kéntartalmú készítmények használatára. Technológiánknak megfelelően a betegség ellen most a Collis SC (0,4 l/ha) következik. A védekezési időközök megválasztásakor érdemes hagyatkozni a szabadföldi megfigyelésekre. Ha ültetvényenként legalább 100 fürt alapos átvizsgálása után azt tapasztaljuk, hogy a termés teljesen egészséges vagy csak elvétve találunk egy-egy lisztharmattal bevont bogyót, elegendő 12-13 naponta permeteznünk. A tünetek ennél gyakoribb előfordulása esetén indokolt 10-11 naponta védekezni.

 

 

Várdomb, 2015. június 19.                                                                  

 

Hoffmann Péter

 

fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek