Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Lisztharmat ellen:
proquinazid vagy quinoxifen
hatóanyagot tartalmazó
készítmény
Peronoszpóra ellen:
Enervin 2,5 kg/ha
A szőlő az ültetvények többségében elvirágzott, helyenként a bogyók már sörétnyi, a korai fajtákban itt-ott zöldborsónyi nagyságúak. A kötődés általában kifejezetten jónak mondható.
A lisztharmat már április 8-a óta, tehát közel két és fél hónapja (!) fertőzi ültetvényeinket. A kórokozónak jelenleg már a hetedik nemzedéke támad, a fertőzőanyag tömege az újabb és újabb generációk megjelenésekor rohamosan növekszik, s ahogy az idő melegedik, a betegség lappangási ideje egyre rövidül. Az utóbbi napokban mért 23-24 °C-os átlaghőmérsékleten a lappangás mindössze 6 napig tart, de ha a hőmérséklet tartósan 25 °C fölé emelkedik, 5 napra is lerövidülhet. Ez annyit jelent, hogy ha 10 naponként permetezünk, két permetezés között a gombának két teljes nemzedéke fejlődhet ki. Ahol nem volt kielégítő az eddigi védekezés, a leveleket helyenként már vastagon borítja a lisztharmatszövedék, és egyre több bogyó válik a kórokozó áldozatává. A fertőzésveszély az elkövetkező szűk egy hónap során – amíg a bogyók fogékony állapotban lesznek – még tovább növekszik, így a legkisebb védekezési hiba is súlyos következményekkel járhat.
Az utóbbi 10 nap időjárása a peronoszpóra számára rendkívüli módon kedvezett. A nem túlságosan meleg időben gyakori volt a csapadék, és végig nagyon magas a páratartalom, így 3-5 alkalom is kínálkozott az újabb fertőzésekhez. A levéltünetek száma ugrásszerűen megnövekedett, és ezt hamarosan követi majd a fürttünetek sokasodása is. Azért nem egyszerre jelennek meg a betegség tünetei a leveleken és a fürtökön, mert az idő melegedésének hatására a levelekben a gomba fejlődése fölgyorsul, a fürtökben ellenben lelassul. 20 °C fölötti hőmérsékleten a lappangási idő levélen 4-5 napra lerövidül, fürtön viszont 15-18 napra is megnyúlhat. Ezért például a legutóbbi (június 15-ei) fertőzés tünetei a leveleken lassan láthatóvá válnak, a fürtökön viszont majd csak június utolsó vagy július első napjaiban jönnek elő. Nem kétséges, hogy az olyan ültetvényekben, ahol az elmúlt 10 nap során nem volt megfelelő a peronoszpóra elleni védelem, tetemes fürtkárral járó megbetegedések alakulhattak ki. Sajnos, ez ellen most már semmit sem lehet tenni, csak az újabb fertőzések megelőzésére van lehetőség. A peronoszpóra sorsának alakulása továbbra is a csapadékviszonyok függvénye. Ha csapadékos marad az idő, tovább nő a fertőzési nyomás, ha szárazabbra fordul, csökkeni fog. A legtöbb fajta fürtje nagyjából addig fogékony a peronoszpórára is, mint a lisztharmatra, tehát kb. július közepéig. Egyes fajták (pl. Merlot, Cabernet franc, Cabernet sauvignon) fürtjei azonban akár július végéig – augusztus elejéig megbetegedhetnek, ezek védelmére (ha úgy alakul az időjárás) különös gondot kell majd fordítani.
Minden egy tőkén. Balról jobbra: Nagy kiterjedésű, vastag lisztharmatbevonat az egyik levél fonákján; Finom lisztharmatszövedék a bogyókon; Peronoszpóragomba rikítóan fehér, „szőrös” penészkiverődése egy másik fürt bogyóin. Szekszárd/Faluhely, 2016. június 13.
A lisztharmat elleni védekezést továbbra is szigorúan 9-10 naponta kell folytatni valamelyik speciális hatóanyagra alapozva. Akik már a Vivandót és a Collist (vagy valamelyik fluopirámot tartalmazó szert) is használták, a továbbiakban egy kezelést a proquinazid vagy a quinoxifen hatóanyagú szerek valamelyikével, egy másikat pedig valamelyik ciflufenamidot tartalmazó készítménnyel végezzenek. Emlékeztetőül a 4 hatóanyagcsoport, amelyeket váltogatni kell: 1. metrafenon és piriofenon; 2. boszkalid és fluopiram; 3. proquinazid és quinoxifen; 4. ciflufenamid.
Mindenfelé nagy a betegségnyomás. Balra: Lisztharmatos bogyók (Szekszárd/Csatár, 2016. június 17.); Jobbra fönn: A fürt és a levél is peronoszpórás, de nem egyszerre – a fürt korábban – fertőződtek meg (Mőcsény, 2016. június 13.); Jobbra lenn: Tömeges peronoszpórafertőzésből eredő „kivirágzott” foltok a zsenge levelek fonákján (Szentgál-szőlőhegy, 2016. június 15.)
A peronoszpóra elhárítását 9-10 naponkénti permetezésekkel ilyen fertőzési nyomás mellett is meg lehet oldani kontakt szerekkel (Delan 700 WG vagy Polyram DF) úgy, hogy gazdasági kár ne keletkezzék. A hibátlan védelemhez (a tünetmentes állapot fönntartásához) azonban a kontakt szerek 9-10 naponkénti használata kevés, ennél is sűrűbben (4-5 naponta) kellene őket kipermetezni a rendkívül gyors hajtásnövekedés miatt. A tökéletes megoldásra törekvőknek tehát érdemes olyan szert használni, amely a kontakt mellett fölszívódó (szisztemikus) hatóanyagot is tartalmaz, és így jobban védi az új növekményt. Ilyen fölszívódó hatóanyag a dimetomorf amely az Acrobat MZ WG és a Forum R egyik alkotóeleme, illetve ide sorolható az ún. vaxdinamikus hatással rendelkező ametoktradin is, amely – a metiram mellett – az Enervint alkotja. E két hatóanyagot, a dimetiomorfot és az ametoktradint váltogatva, és évente mindegyiket legföljebb két alkalommal ajánlatos használni. Akik tehát utoljára az Acrobat MZ WG-t vagy a Forum R-t permetezték ki, most válasszák az Enervint (2,5 kg/ha).
Peronoszpórajárványos években gyakori hiba szokott lenni, hogy a szisztemikus szereknek túlságosan hosszú hatástartamot tulajdonítanak. Kritikus viszonyok között, mikor nagyon gyakori a csapadék, és intenzív a hajtásnövekedés, valójában ugyanúgy 9-10 (legföljebb 12) naponta kell permetezni velük, mint a speciális lisztharmatölőkkel. Gyógyító hatásukra csak a fertőzés bekövetkeztétől számított két napon belül lehet biztosan számítani, ezért is írtam, hogy a június 15-én történt fertőzésekkel most már nem lehet mit kezdeni (bármit teszünk is, a fürttünetek meg fognak jelenni, mihelyt letelik a 15-18 napos lappangási idő). Annyiban azért az idén szerencsénk van, hogy – bár nagy a peronoszpóranyomás – a csapadék azonban nem olyan nagy mennyiségű, hogy akadálya lenne a védekezések idejében való elvégzésének.
Szekszárd, 2016. június 19.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?