Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Lehet-e még csúcsév az ideiből?

Lehet-e még csúcsév az ideiből?

Szerajánlat

 

Szürkerothadás ellen:

Rovral Aquaflow 1,0 l/ha

 

 

Amerikai fehér szövőlepke ellen:

Fendona 10 EC 0,1 l/ha

Leírás

Bár azt csak a szüreti időszak végén tudjuk meg, mekkora kárral is fenyegetett idén a szürkerothadás, az már most elmondható, hogy ez az esztendő növényvédelmi szempontból 2011 óta a legnehezebb, sőt vannak, akik már a hírhedt 2010-es évvel emlegetik együtt. Tény, hogy a lisztharmatfertőzés járvánnyá terebélyesedett (ha nem is a legnagyobb erejűvé), a peronoszpórás fürtfertőzés is megközelítette a járványos szintet, a levélfertőzés pedig egészen augusztus végéig olyan intenzív volt, mint emberemlékezet óta még talán soha. Mindezekhez társul most az egyre súlyosbodó botritiszfertőzés, és nem kizárt, hogy 2014 és 2015 után ismét járványos szintre emelkedik.

De vajon milyenek a terméskilátások ott, ahol – nem kis erőfeszítések árán – sikerült mostanáig jól megvédeni a szőlőt? E kérdés megválaszolására állítottam össze segédletként az alábbi kis táblázatot. Ha megnézzük, időjárási szempontból milyen is volt ez az idei év a szőlő fürtzáródásától (július 13.) mostanáig, megállapíthatjuk, hogy viszonylag hűvös, nagyon csapadékos (főleg a július második fele), sokszor alakult ki tartós nedvességborítás a növényfelületen igen magas páratartalom mellett, aminek velejárója volt az erős harmatképződés és nem egyszer a hajnali köd. Összességében az évnek ez az időszaka nagyon hasonlított a 2015-ös és 2014-es esztendők ugyanezen időszakához, és ha az elkövetkező 38 nap is hasonlóképpen alakul, mint tavaly és tavalyelőtt, sok jóra nem számíthatunk, csak súlyos rothadásra és alacsony cukorfokokra. Hogy az ideiből jó év legyen, ahhoz a hátralevő időszaknak még a 2012-es csúcsévihez képest is jóval kedvezőbbnek (melegebbnek és főként szárazabbnak) kellene lennie. Persze, akármilyen kedvező is lesz a szeptemberi–október eleji időjárás, olyan év, mint a 2012-es volt, ebből az esztendőből már aligha lehet, de a 2013-ashoz hasonló (azért az se volt rossz), talán még igen. A meteorológiai előrejelzések alapján a jelenlegi kilátások kifejezetten bíztatóak, mivel most legalább egy héten keresztül napos, meleg, száraz idő ígérkezik, de hogy utána mi lesz, az még bizonytalan. Remélhetőleg hasonló idő a jelenlegihez, hiszen a középérésű és kései szőlőfajtáknak még sokszor „kinn kellene aludniuk” a szüretig, és minél kevesebb nedvesség éri őket, annál tovább bírhatják jó egészségi állapotban.       

 

Év

július 13-ától szeptember 7-éig

szeptember 8-ától október 15-éig

rothadás mértéke

mustfok     (MM°)

középhő- mérséklet (°C)

csapadék-mennyiség (mm)

nedvesség- borítottság (óra)

relatív páratart.     (%)

középhő- mérséklet (°C)

csapadék-mennyiség (mm)

nedvesség- borítottság (óra)

relatív páratart. (%)

2012

22,8

44,8

61

56,8

16,3

96,2

131

71,6

elenyésző

23,0

2013

22,4

31,4

72

60,5

13,2

108,0

337

78,8

mérsékelt

20,0

2014

20,8

191,2

243

79,5

16,4

148,0

166

83,9

jelentős

18,5

2015

23,1

179,2

190

72,1

14,7

143,8

185

83,6

jelentős

19,5

2016

21,1

231,6

182

76,7

?

?

?

?

?

?

Időjárási viszonyok a szőlő fürtzáródásától (július 13.) a szüreti időszak elejéig (szeptember 7.) és a szüret fő időszakában (szeptember 8-ától október közepéig), valamint a rothadás mértéke és a mustfokok alakulása (saját ültetvényemben mért adatok). Szentgál-szőlőhegy, 2012–2016.

 

 

 

Szeptember 1-je óta a szőlők szürkerothadásos megbetegedése – a hétfőn hullott 15–20 mm csapadék következtében tovább erősödött. Azért tegyük hozzá gyorsan: ha több csapadék és hosszabb időn keresztül hullik, alakulhatott volna a helyzet rosszabbul is. Persze, így se rózsás, mivel a megbetegedés mértéke nagyobb, mint tavaly ilyenkor, és hogy tovább ne növekedjen, ahhoz tartós szárazságra van szükség. A gombaölő szerek használata már meglehetősen kockázatos, a nem kellő körültekintéssel végzett védekezés több kárral járhat, mint haszonnal. Sok szürkerothadás elleni készítmény ugyanis ebben a helyzetben már hatástalan vagy nagyon gyönge a hatékonysága, a másik probléma pedig legtöbbször a hosszú élelmezés-egészségügyi várakozási idő. Fontos tehát, hogy hatásos készítményt válasszunk, és olyant, amelynek két hétnél nem hosszabb a várakozási ideje. Ilyen szer összesen három van: a Rovral Aquaflow (7 napos várakozás), illetve a Chorus 50 WG és a Teldor 500 SC (borszőlőben 14 napos várakozás). Fontos, hogy egyik készítményt se használjuk évente kettőnél több alkalommal, és soha se juttassuk ki egymás után ugyanazt a készítményt. Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy föltétlenül kerülendők már a folpet hatóanyagú gombaölő szerek, amelyek csak a botritiszgomba spóracsírázásának gátlására alkalmasak, a gombaszövedék növekedését azonban nem tudják megakadályozni. Ezek élelmezés-egészségügyi  várakozási ideje 30 nap, amit mindenképpen be kell tartani, mert ellenkező esetben a must erjedését gátolhatják.

 

A kártevők közül az amerikai fehér szövőlepke jelenti most a legnagyobb veszélyt szőlőinkre. A fertőzött tőkék lombját a hernyók teljesen letarolhatják, de belerághatnak az érő bogyókba is, és ezzel a szürkerothadás terjesztését segítik elő. A kártevő különösen a Merlot fajta lombját kedveli, és nagyon gyakori az olyan szőlőkben, ahol a közelben gyümölcsfák is vannak. Rövid várakozási idejű rovarölő szerekkel (Fendona 10 EC, Karate Zeon, Decis Mega) védekezhetünk ellene.  

     

Balról jobbra: A tömött fürtű, vékony bogyóhéjú fajtákban a szürkerothadás egyik bogyóról közvetlenül terjed át a másikra; Ily módon nagy kiterjedésű gócok alakulhatnak ki; Ebben a helyzetben már ne sokat gondolkodjunk a szüretről; A Bíborkadarka rothadása különösen elszomorító látvány (Szekszárd/Faluhely, Sióagárd és Szentgál-szőlőhegy, 2016. szeptember 6–7.)

  

 

Szekszárd, 2016. szeptember 8.

Dr. Füzi István

fejlesztőmérnök

 

 

 

 

 


 

Kapcsolódó termékek