Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Még kb. két hétig (néhol tovább) tart a kritikus időszak

Még kb. két hétig (néhol tovább) tart a kritikus időszak

Szerajánlat

 

Lisztharmat ellen:

ciflufenamid hatóanyagot

tartalmazó készítmény

 

Peronoszpóra ellen:

 

Forum R 3,0 kg/ha

 

 

Leírás

Az utóbbi tizenkét nap során a szőlő töretlenül fejlődött, a bogyók már zöldborsónyi nagyságúak, a tömött fürtű korai fajtákban közeli a fürtzáródás. Sok ültetvényben már túl vannak a csonkázáson, ami a jobb permetezhetőség szempontjából mindenképpen indokolt is. A fejlődés innentől kezdve egyre lassulni fog, de még egy zöldmunkára (helyenként kettőre is) biztosan szükség lesz.

A lisztharmat számára továbbra is abszolút kedvező az időjárás, az intenzív fertőzés a virágzás kezdete óta mindennapos. A kórokozónak jelenleg már a kilencedik nemzedéke fertőz. A permetezetlen és a nem kellő hatékonysággal permetezett ültetvényekben egyre súlyosabb megbetegedés figyelhető meg bogyón s levélen egyaránt. A bogyók fogékony időszaka a virágzás kezdetétől számítva 40-50 napig tart (a Kadarkánál kicsit tovább). Mivel az idén a virágzás május vége felé kezdődött, július közepéig, tehát még mintegy két hétig lehet számítani újabb bogyófertőzésekre. Ezek már nem olyan súlyosak, mint a korai fertőzések voltak, de azért még fölrepedhet tőlük a vékony bogyóhéj. A nagy fertőzési nyomás ellenére az ültetvények többségében eddig eredményes a védekezés, eredményesebb, mint az utóbbi esztendőkben bármikor, s remélhetőleg ez most már így is marad.

 

Két részlet permetezetlen Kékfrankosból. Balra: vastag lisztharmatbevonat a bogyókon; Jobbra: a fiatal levelek színét csaknem teljesen behálózza a lisztharmatgomba szövedéke. (Szekszárd/Faluhely, 2016. június 29.)

 

 

Bár az idő érezhetően kezd egyre melegebbre és szárazabbra fordulni, azért mindig akadnak kisebb-nagyobb esők is, amelyek éltetik a peronoszpórát. A fertőzéshez június 19-e óta újabb 2-5 alkalom kínálkozott. A levéltünetek előfordulása mindenfelé általános, helyenként tömeges, és a fürtök megbetegedése is egyre súlyosbodik, de hogy hova fajul, azt egyelőre nem tudhatjuk. Ugyanis most kezdenek csak megjelenni a június 15-én bekövetkezett fürtfertőzések tünetei, s utána még volt 2-5 újabb fertőzési lehetőség is. A június 19-ei fertőzések levéltünetei például már június 24-e óta észlelhetők, a fürttünetek megjelenése azonban csak július 5-e és 7-e között várható, a június 28-án bekövetkezett fertőzések esetében pedig az előzőekhez képest még 9 nappal későbbi (fürtön tehát július közepi) tünetmegjelenésre számíthatunk.  Ahogy haladunk előre az időben, a tünetek jellege is folyamatosan változik Az idősebb leveleken a nagy kiterjedésű foltokat mozaikosodás váltja föl, a fürtökön pedig egyre kevesebb lesz a penészgyep, és a bogyók egyenkénti elszíneződése (lilás, barna vagy szürke árnyalattal), majd töppedése (esetenként potyogása) figyelhető meg.   

 

Balra: Súlyos peronoszpórafertőzés tünetei levélen és fürtön. Középen: Peronoszpórafertőzés következtében elszíneződő szőlőbogyók. (Szentgál-szőlőhegy, 2016. június 23.); Jobbra: Pirosra színeződött peronoszpórafoltok Bíborkadarka levelén (Szentgál-szőlőhegy, 2016. június 28.)

 

 

A korai és a középérésű fajták fürtjeinek peronoszpórával szembeni fogékonysága egy-két héten belül megszűnik, egyes késői fajták (Merlot, Cabernet franc, Cabernet sauvignon) fürtje azonban augusztus elejéig is fertőződhet, ezeket még egy hónapon keresztül folyamatos védelemben kell részesíteni. Az sem mellékes, persze, hogy mivel védekezzünk. Az elkövetkezőkben ugyanis egyre inkább a kontakt hatóanyagokra kell támaszkodnunk, amelyek a bogyók kocsányát kívülről védik a gomba behatolásától. A fölszívódó hatóanyagok közül már csak a fahéjsav-származékok (dimetomorf, mandipropamid, iprovalikarb, bentiavalikarb-izopropil), az ametoktradin, a foszetil és a ciazofamid használatának van értelme, de legföljebb egy alkalommal, az anilidek (metalaxil, benalaxil, mefenoxam) és a cimoxanil használata már értelmetlen. De bármivel is permetezzünk, azt tudnunk kell, hogy az eddig bekövetkezett fertőzésekkel szemben már semmit nem tehetünk, csak az elkövetkezőket – ha lesznek – előzhetjük meg. Hogy lesznek-e újabb fertőzések, az a júliusi csapadékviszonyoktól függ. Nem lenne meglepő, és a meteorológiai előrejelzések is mindinkább azt valószínűsítik, hogy egy száraz időszak következik, ami megállíthatja a peronoszpórát, de ebben azért nem lehetünk teljesen biztosak. Elég egy-két kósza zápor, ami még tetézheti a problémákat.

A szőlőt rendszeres védelemben a gombabetegségek ellen kell részesíteni. A rovarok és az atkák elleni védekezés csak indokolt esetben szükséges, ha ezek a kártevők túlságosan is fölszaporodnának. A szőlőmolyok egyedszáma nálunk ritkán éri el a védekezési küszöböt. Én az idén egyetlen olyan ültetvényt láttam, ahol az első nemzedéké elérte. Itt és a hasonló helyeken ajánlatos lehet a második nemzedék kártételének megelőzéséről gondoskodni valamelyik hatékony rovarölő szer használatával. Indokolt lehet a rovarölőszer-használat a kabócák ellen is, amelyekből egyre több van ültetvényeinkben. Különösen az amerikai lepkekabóca előfordulása szembetűnő, de az aranyszínű sárgaság nevű fitoplazmás betegség vektoraként ismert amerikai szőlőkabóca is szórványosan föllelhető.   

     

Balra: Szőlőmolylárvák első nemzedékének súlyos kártétele Kékfrankosban (Szentgál-szőlőhegy, 2016. június 10.); Középen: Amerikai lepkekabóca a szőlőbogyók között (Szekszárd/Faluhely, 2016. június 29.); Lepkekabóca lárvái, nimfái és viaszos váladéka a bogyókocsányon (Szekszárd/Csatár, 2016. június 29.)

 

 

 

A lisztharmat elleni védekezésre speciális szert az idén utoljára használjunk. Lehetőleg olyan csoportból válasszunk készítményt, ami ebben a szezonban még nem került bevetésre. Emlékeztetőül a 4 hatóanyagcsoport: 1. metrafenon (Vivando) és piriofenon (Kusabi); 2. boszkalid (Collis SC, Cantus) és fluopiram (Luna Experience, Luna Privilege); 3. proquinazid (Talendo Extra) és quinoxifen (Rally Q, Diadem Q); 4. ciflufenamid (Cyflamid, Dynali). A fluopiram hatóanyagú szerek az idén már nem használhatók!

A peronoszpóra ellen még egyszer védekezhetünk fölszívódó szerrel is (Forum R 3 kg/ha vagy Enervin 2,5 kg/ha). A kettő közül azt válasszuk, amelyiket a múltkor mellőztük, hogy ne kétszer egymás után kerüljön ki ugyanaz. Ha a kontakt szer mellett döntünk, választhatjuk a Delan 700 WG-t (0,5 kg/ha), a Polyram DF-et (2-2,5 kg/ha) vagy valamelyik réztartalmú szert is (pl. Copac Flow 2 l/ha) is. A Merlot és a Cabernet fajtákat augusztusig lehetőleg 10 naponta permetezzük.  

 

 

Szekszárd, 2016. július 1.

Dr. Füzi István

fejlesztőmérnök

 

 

 

 

 

Kapcsolódó termékek