Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
lisztharmat és botritisz ellen
Collis SC (0,4 l/ha) vagy
lisztharmat ellen
Vivando (0,25 l/ha) + Systhane Duplo (0,13 l/ha)
peronoszpóra ellen
Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy
Polyram DF (2,0 kg/ha) vagy
Enervin (2,5 kg/ha)
A május 21-e és 26-a közötti csapadékos időjárást követően június első napjaira vártuk a peronoszpóra tüneteinek megjelenését. Ehhez képest néhány napos késéssel, június 5-én bukkantak fel az első olajfoltok. Az egy nappal később gyűjtött és nylonzacskóban tárolt levelek fonákján ma reggelre megjelentek a sporangiumtartó gyepek. A tünetek előfordulási gyakorisága meglehetősen szerény, pedig ennyire kedvező fertőzési feltételek után akár tömeges is lehetne. A helyzet arra enged következtetni, hogy a március-április hónapok száraz időjárása valóban rossz hatással volt az áttelelt fertőzőanyagra. A továbbiakban arra kell számítani, hogy az olajfoltokon képződő sporangiumok már egy kisebb eső hatására is előidézik a másodlagos fertőzéseket. Alapvetően a csapadékviszonyok határozzák majd meg, hogy a betegség csupán észlelési szinten marad fenn, vagy a gyakoribb csapadék nyomán képes lesz erőteljesebben felszaporodni és komolyabb megbetegedést előidézni.
Peronoszpóra tünete a levél színén (június 6.) és fonákján (június 7.) (Babarcszőlős, Kékfrankos)
A lisztharmatgomba számára jelenleg sokkal kedvezőbb az időjárás. Ilyen hőmérsékleti viszonyok mellett (24-26 °C-os napi átlaghőmérséklet) az egyes generációk egy hétnél rövidebb idő alatt fejlődnek ki. A gondos permetezés ellenére sok ültetvényben fellelhetőek a betegség tünetei. Így június első dekádjában már jól érzékelhető, hogy az indulófertőzés mértékétől függően a fertőzési nyomás ültetvényenként óriási különbségeket mutat. A legtöbb termőhelyen a peronoszpórához hasonlóan csak elvétve találni tüneteket, másutt majd minden tőkén előfordul egy-egy micéliumtelep, míg akad olyan szőlő, ahol járványhelyzet alakult ki. Legutóbbi megfigyelésem alkalmával bukkantam rá Babarcszőlősön egy olyan Kékfrankos fajtájú ültetvényre, amelyben egyes tőkék lombozatán már most 50%-ot is meghaladó a lisztharmatborítottság. Korábban arról számoltam be, hogy a Villányi és a Pécsi borvidéken nem sikerült „zászlós hajtást” találni, azonban ebben az ültetvényben az aszkospórás fertőzés mellett az ivartalan telelési forma jelenléte is közrejátszott ennek a szokatlanul erős fertőzési nyomásnak a kialakulásához. A „zászlós hajtások” közvetlen szomszédságában a fürtkocsányok megbetegedése is megfigyelhető; nagy valószínűséggel a jövő hét folyamán, a fiatal bogyókon is megjelennek a konídiumpárnácskák.
A korai és súlyos lisztharmatfertőzés ebben az ültetvényben a tavalyi járványra emlékeztet (Babarcszőlős, Kékfrankos, június 6.)
A korábbi évekhez képest gyakrabban találni molykártételt. A tünetek már a bimbós fürtökön is megfigyelhetőek voltak, mint ahogy a botritiszfertőzés is megelőzte a virágzást. Egynémely termőhelyen szinte minden tőkén találni leszáradt fürtrészeket, ahol viszont a botriticid hatású készítmények kijuttatása valamilyen oknál fogva megelőzte a virágzást és a május 21-26. közötti esős periódust, szinte nyomokban sem látni megbetegedést. Elsősorban a Kékfrankos fajta érintett. Ezen a fajtán abiotikus tényezők (pl. magas hőmérséklet) okozta kötődési problémák is látszanak. Június 4-én a Villányi borvidék egyes részeit jégeső érte el, amelynek nyomai bizony a fürtökön is fellelhetőek. A kártétel mértéke nagyon változó. A jégverés okozta sebzéseken nedvesség hatására még a lombozaton is könnyedén kialakulhat botritiszfertőzés.
Balra fenn: botritiszfertőzés nyomán elhalt fürtrészlet (Országút alatti dűlő, Kékfrankos):
Jobbra fenn: rossz kötődés miatt kialakult erősen madárkás fürt (Babarcszőlős, Kékfrankos)
Alul: molykártétel ritkítja a kötődő bogyókat (Babarcszőlős, Kékfrankos ill. Portugieser, Országút alatti dűlő)
(június 3-6.)
Mi a teendő?
A teljes biztonság jegyében a lisztharmat elleni védekezést továbbra is 10-11 napos permetezési időközökkel szükséges folytatni. A Collis SC után a következő lépésként ismételten a Vivando (0,25 l/ha) és a Systhane Duplo (0,13 l/ha) kombinációját javasoljuk. Azonban a jégverte ültetvényekben a tankkeveréket úgy állítsuk össze, hogy lehetőleg szereplejen benne botriticid hatással rendelkező hatóanyag is. Ilyen gyakori permetezési időközök esetén általában elegendő kontakt készítményt választani peronoszpóra ellen (Delan 700 WG 0,5 kg/ha vagy Polyram DF 2,0 kg/ha), amely preventív védelmet biztosít a zöld növényi felületre kerülő sporangiumok támadása ellen. Ennél nagyobb biztonságot jelent az Enervin (2,5 kg/ha) használata. Ahol erősebb molyfertőzést tapasztalunk, megfontolandó felkészülni a második nemzedék elleni védekezésre.
Várdomb, 2015. június 7.
Hoffmann Péter
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?