Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Lisztharmat ellen:
Collis SC 0,4 l/ha
Peronoszpóra ellen:
Delan 700 WG 0,5 kg/ha
vagy Polyram DF 2 kg/ha
vagy Copac Flow 2 l/ha
A szőlő már csaknem mindenütt elvirágzott, a bogyók sörétnyi, helyenként már zöldborsónyi nagyságúak. A kötődés általában megfelelőnek látszik, bár itt-ott egyes fajták fürtjei kissé „madárkásak”. A hajtásnövekedés még intenzív, a továbbiakban majd fokozatosan csökken.
A lisztharmat fertőzési nyomása – ahogy Hoffman Péter kollégámmal már többször jeleztük – összességében elmarad a nagy erejű járványok éveinek (pl. a tavalyinak) szintjétől, a betegség azonban így is sok kárt okozhat az olyan ültetvényekben, ahol a védekezésbe hiba csúszott. Az ilyen ültetvényekben egyre-másra jelennek meg a lisztharmattünetek a bogyókon. Az elmúlt napokban, amikor 25-26°C körüli volt az átlaghőmérséklet a gomba nemzedékei 5 naponta fejlődtek ki. Most, hogy jelentősen visszahűlt az idő, a kifejlődési idő néhány nappal meghosszabbodhat. Ennek azonban nincs nagy jelentősége, hiszen a fertőzés föltételei továbbra is adottak.
Jelenleg már a gomba hatodik (esetenként a hetedik) nemzedéke támadja a szőlőt, ami permetezetlen vagy nem kellő hatékonysággal permetezett tőkéken egymilliárdnál is több spórát (konídiumot) jelenthet. Ha ezek közül csak minden ezredik fertőzne, az is egymillió új fertőzés lenne tőkénként.
A peronoszpóra az elmúlt 12 nap során valamelyest terjedt, de a tünetei továbbra is csak elszórtan fordulnak elő borvidékeinken. Nagy fürtkárral járó járvány most már biztosan nem fog kitörni, már csak annál is inkább, mivel a meteorológiai előrejelzések továbbra is alapvetően száraz időt valószínűsítenek. Helyi jellegű megbetegedések azért még elképzelhetők olyan területeken, ahol több csapadék hullik. Különösen a Merlot és a Cabernet fajtákra kell odafigyelni, mivel ezeknél a fürtök peronoszpórával szemben fogékony állapota 2-3 héttel tovább tart, mint más fajtáknál.
A levelek után a lisztharmat egyre hevesebben támadja a bogyókat is (Szekszárd/Faluhely és Sióagárd/Leányvár, 2015. június 15–16.)
Bár most már közel három hete ismét száraz az idő, továbbra is 10 naponként ajánlatos védekezni a folyamatos lisztharmatveszély miatt, több okból is. Egyrészt a lisztharmatfertőzéshez minden egyes napon kedvező föltételek alakulnak ki, ezért ha csak egyetlen nap is kimarad a védelemből vagy romlik a védelem hatékonysága, az már súlyos megbetegedéshez vezethet. Másrészt a gomba fejlődési üteme elképesztően gyors. Az újabb és újabb gombanemzedékek 5-8 naponta alakulnak ki, s közben a fertőzőanyag mennyisége hatványozottan növekszik. Harmadrészt pedig a szőlő növekedése – bár már kicsit lassul – még mindig nagyon intenzív. A bogyók rendkívül gyorsan nőnek, hamar „fölhígulnak” bennük a vegyi anyagok.
Az sem mindegy, persze, hogy mivel védekezünk. Jelenleg mindössze hét olyan speciális hatóanyag van a lisztharmatölő szerek palettáján, amelyekre biztonsággal alapozhatjuk a védelmet. Sajnos, a kiskereskedelemben (gazdaboltokban) ezek nem mindig és nem mindenhol kaphatók, így a kisebb szőlőterületeken gazdálkodóknak, hobbikertészeknek nehezebb a dolga. A hét említett hatóanyag közül kettő (a boszkalid és a metrafenon) a BASF-é. A boszkalid a Collis SC és a Cantus, a metrafenon pedig a Vivando alkotórésze. A többi lisztharmat elleni hatóanyag (triazolok, strobilurinok, kén és egyéb kontakt hatású anyagok) csak a hét speciális hatóanyag mellé, azok kiegészítésére való, de ezekre alapozni a védelmet közepes vagy annál erősebb lisztharmatnyomás esetén már igen kockázatos.
A bogyók előreláthatólag még 20-25 napig lesznek a lisztharmatra fogékony állapotban, ami még két védekezést jelent a speciális lisztharmatölő szerekkel. E kettő közül az első – ha legutóbb a Vivando és a Systhane Duplo kombinációját használtuk – a Collis SC (0,4 l/ha) legyen. A peronoszpóra ellen továbbra is kontakt szerekre alapozhatjuk a védelmet. A Delan 700 WG (0,5 kg/ha) és a Polyram DF (2 kg/ha) mellett a rézhidroxidot tartalmazó Copac Flow-t (2 l/ha) is választhatjuk. Aki mindenképpen ragaszkodik a szisztemikus/mélyhatású + kontakt kombinációkhoz (Enervin, Acrobat MZ WG, Forum R) az idén utoljára használja ezek valamelyikét, júliustól már csak kontakt szerekkel permetezzen, bárhogy is alakul később a peronoszpóranyomás.
Itt szeretném fölhívni a figyelmet, hogy a peronoszpóra és a lisztharmat elleni fürtvédelem teljesen más. Ez érthető, hiszen az előbb említett betegség kórokozója belső, az utóbbié pedig külső élősködő. Akkor nyilván az a logikus – gondolhatnánk –, hogy a peronoszpóra ellen belső, a lisztharmat ellen pedig külső védelemben kell részesíteni a növekvő bogyókat. Nos, ez pont fordítva van: a peronoszpóra ellen kell elsődlegesen a külső, a lisztharmat ellen pedig a belső bogyóvédelem. A peronoszpóragomba spórái ugyanis nedves közegben, a kocsánykoronán át hatolnak be a bogyókba. A bogyók kocsányát kell tehát megvédenünk tőlük, amire nagyon jók a külső védelmet adó, ún. kontakt szerek. Ezek megszáradt permetbevonata a csapadék hatására ismét föloldódik, az oldat egyenletesen eloszlik a fürtökön (a bogyókocsányon is), s a csírázó gombaspórákat elpusztítja. A szisztemikus hatóanyagok a fürtökben nem szállítódnak, s a bogyók kocsányára eleve kevés jut belőlük, mivel a permet nagy részét a bogyók fogják föl.
A lisztharmatgomba spórái a bogyók felületén, száraz körülmények között csíráznak ki. A csírázó spórákból szövedék fejlődik, amelyről a gomba szívófonalakat bocsát a bogyók bőrszövetébe táplálkozási célból. Mivel a fertőzés száraz felületen és folyamatosan történik, a bogyók bőrszövetében mozgó, azt egyenletesen átjáró, gázosodó és fölszívódó szerek tudják csak igazán hatékonyan gátolni a gomba behatolását. A kontakt szerek által alkotott védőréteg a gyorsan növekvő bogyókon hamar megbomlik, ill a rejtettebb fürtrészekbe eleve csak kevés jut belőlük.
A lisztharmat elhárítása szempontjából nagyon fontos a lombozatot egészségesen tartása. A lisztharmatgomba spórái ugyanis csak korlátozottan terjednek a levegőben (távolabbi ültetvényekből nem tud nagy tömegben besodródni a fertőzőanyag), s ha a lomb kezdettől fogva teljesen egészséges, ilyentájt már esélye sincs a kórokozónak a bogyók megbetegítésére. A peronoszpóra spórái ezzel szemben tömegesen is eljuthatnak nagy távolságokra, így az eddigi permetezéseink eredményessége csak átmeneti (nem végleges) sikert jelent.
Szekszárd, 2015. június 17.
Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?