Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Szürkerothadás ellen:
Rovral Aquaflow 1,0 l/ha
Amerikai fehér szövőlepke ellen:
Fendona 10 EC 0,1 l/ha
Augusztusban két borvidékünkön 50–62 mm csapadék hullott, ami nagyjából a havi átlagnak felel meg (az 50 mm picivel kevesebb). A léghőmérséklet (20,5–21,5 °C) némileg elmaradt az átlagostól. Sok volt viszont a napsütés, és az egész hónap során nagy volt a napi hőingadozás: a nappalok nem voltak túl melegek, az éjszakák viszont csípősen hűvösek voltak. Mindez nagyon kedvezett a szőlő színeződésének, érésének, és kedvez most is. A sok napsütés miatt intenzív a fotoszintézis, a hűvös éjszakák pedig gátolják a lebontási folyamatokat, így a nappal megtermelt tápanyagok nagy része fölhalmozódik a szőlőben.
A meteorológiai előrejelzések szerint a hét végéig jelentős időjárás-változás nem lesz, sőt még melegszik is a levegő, a jövő hét elején azonban elér bennünket egy markáns hidegfront, ami lehűlést és csapadékot hoz. Hogy milyen mértékű lesz a lehűlés és mennyi a csapadék, azt egyelőre nem lehet tudni, a prognózisok is naponta többször változnak, hol 0 millimétert, hol 5-öt, hol 15-öt vagy ennél is többet jeleznek. Pillanatnyilag a www.met.hu–n 20 mm a jelzett mennyiség a jövő hét első két napjára. Ám addig még hátravan több mint 3 nap, visszaállhat az érték a 0-ra, de akár többszörösére is növekedhet. A tavalyi és a tavalyelőtti tendencia mindenesetre az volt, hogy ahogy közeledtünk a frontbetörések felé, a jelzett csapadékmennyiségek fokozatosan növekedtek, és a ténylegesen lehullott mennyiség a legmerészebb jelzéseket is alaposan meghaladta. Remélhetőleg ez most nem így lesz, mert ha igen, semmi sem menthet meg bennünket – a 2014-es és a 2015-ös után – egy újabb botritiszjárványtól. Bízzunk benne, hogy ez a front is úgy jár, mint az elődje, ami augusztus 30-án tört be a Kárpát-medencébe, de hozzánk – kis túlzással – a szele sem jutott el.
Tény, hogy a csapadék már nagyon nem hiányzik a szőlőnek, tulajdonképpen már az augusztusi mennyiség se hiányzott, a júliusban hullott 130-200 mm a szüretig bőségesen elég lett volna. Az augusztusi esők, különösen a 22-én hullott jelentős mennyiség (25-35 mm) ismét aktivizálták a már visszavonulóban levő szürkerothadást, így a helyzet az elmúlt 10 nap során sokat romlott. Nemcsak az eső, hanem a napokon át tartó erős harmatképződés is fokozta a megbetegedést. Most, amikor a helyzet megint normalizálódhatna, hiszen megállófélben van a fertőzés, újabb viharfelhők gyülekeznek. Az ültetvények többsége egyelőre állja a sarat, nagy baj csak azokban van, ahol a lisztharmat vagy a peronoszpóra már „belekóstolt” a fürtökbe, és utat nyitott a szürkerothadásnak. Ezekben egy újabb nagy esőzés már kilátástalanná teheti a helyzetet, hiszen a kényszerszüret lehetőségén kívül aligha marad más megoldás a termés (már ami megmaradt belőle) megmentésére. Ahol megúszták a fürtök a lisztharmat- és a peronoszpórafertőzést, és más fizikai károsodás sem érte őket, ott még jók a kilátások akár egy kiváló szüretre is. Igaz, a tömött fürtű, vékony bogyóhéjú fajtákban (Chardonnay, Tramini, Sauvignon blanc, Zweigelt, Kadarka stb.) előfordulnak kisebb-nagyobb kiterjedésű rothadó gócok, de a fürtök nagy része még egészséges.
Balról jobbra: Ezt a Merlot-t a lisztharmat és a peronoszpóra is károsította (a rothadás még hátravan?); A Kékfrankos bogyói jól ellenállnak a szürkerothadásnak, de ha a lisztharmat kirepeszti őket, nincs esélyük; A Merlot termése szenvedte el idén a legsúlyosabb peronoszpórakárokat, de lehet, hogy ezzel még nincs vége, hiszen a peronoszpórás bogyókon hatalmas tömegben verődött ki a botritiszgomba, és alkalmasint megfertőzheti a még ép bogyókat; Ahol a peronoszpórafertőzés következtében beteg a lomb, mint ebben a Chardonnay fajtájú ültetvényben, ott azért nem tökéletesek a fotoszintézis föltételei (Porkoláb-völgy, Szekszárd/Faluhely és Szentgál-szőlőhegy, 2016. augusztus 25 – szeptember 1.)
A manapság legkorszerűbbnek számító, tudományos hosszabb távú meteorológiai előrejelzések egyébként az elkövetkező két hétre az átlagosnál melegebb és szárazabb időt prognosztizálnak, ami jó jel, mert ha jön is egy átmeneti lehűlés és vele csapadék, úgy tűnik, hogy utána ismét egy anticiklon alakítja majd időjárásunkat. Persze, ki merne rá mérget venni, hogy tényleg így lesz? Nagy fejtörés ez most mindenkinek, és ahogy közeledünk a szürethez, egyre inkább az lesz. A legfontosabb kérdés nyilvánvalóan az, hogy kell-e még védekezni, vagy elég-e, amit eddig csináltunk. Erre a kérdésre egyöntetű választ adni lehetetlen, hisz ahány ültetvény, annyiféle helyzet, legföljebb néhány irányelv adható. A Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok, 2016 című kiadvány 37 féle szürkerothadás elleni készítményt sorol föl. Ezek nagy részét használni a jelenlegi helyzetben már teljesen értelmetlen. Vagy azért, mert hatástalanok, vagy mert hosszú az élelmezés-egészségügyi várakozási idejük. Tulajdonképpen mindössze három olyan készítmény van, amelyek még jó szívvel ajánlhatók: a 7 napos várakozási idővel rendelkező Rovral Aquaflow (1,0 l/ha), illetve a 14 napos várakozási idejű Chorus 50 WG (0,75 kg/ha) és Teldor 500 SC (0,75–1,0 l/ha). Ugyanakkor föltétlenül tartózkodni kell már a folpet hatóanyagú készítmények használatától. Ezeknek nincs gyógyító hatásuk, és az élelmezés-egészségügyi várakozási idejük 30 nap, amit mindenképpen be kell tartani, mert ellenkező esetben a must erjedését gátolhatják. Bármilyen szert is választunk, nagyon kockázatos védekezni az olyan ültetvényekben, ahol már most súlyos mértékű a rothadás, mert ha kedvezőtlenül alakul az időjárás, a kívánatosnál jóval hamarabb sort kell keríteni a szüretre. Hasonlóképpen nagy kockázatot jelent permetezni minden olyan szőlőt, ahol a botritiszfertőzés már nem sérüléseken keresztül, hanem közvetlenül a bogyók bőrszövetén át történik, mivel ezt megállítani szinte lehetetlen. A bőrszövet fertőződése rendszerint az érés utolsó szakaszában következik be, amikor a bogyókban már viszonylag magas a cukortartalom. A fehérborszőlők bogyóin ilyenkor kerek, apró, barna foltok jelennek meg tömegesen, a vörösborszőlőkön azonban ez a jelenség kevésbé jól látható, legföljebb a bogyók bőrszövetének szétmállása hívja föl rá a figyelmet.
Balról jobbra: Induló botritiszfertőzés Sauvignon blanc fürtjében; Nagy kiterjedésű rothadó góc Kadarkában; Amerikai fehér szövőlepke hernyófészke Merlot lombozatán; A szövőlepke hernyói a lombot letarolhatják, de a bogyókra is rámásznak, és megrághatják azokat (Szekszárd/Faluhely és Szentgál-szőlőhegy, 2016. augusztus 25 – szeptember 1.)
A kártevők közül leginkább az amerikai fehér szövőlepke veszélyeztet. Már az első nemzedék is sok helyen károsította a szőlőt, a második pedig nagyon népes és kártékony. A hernyók néhány hét leforgása alatt tarrá rághatják a lombot, sőt a fürtökbe is belekóstolnak. Valamelyik rövid várakozási idejű rovarölő szerrel (Fendona 10 EC, Karate Zeon) hatékonyan védekezhetünk ellenük.
Szekszárd, 2016. szeptember 1.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?