Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Szőlővédelmi előrejelzés a Pécsi és a Villányi borvidék területére  

Szőlővédelmi előrejelzés a Pécsi és a Villányi borvidék területére  

Szerajánlat

lisztharmat:

 

Vivando (0,25 l/ha) + Systhane Duplo (0,13 l/ha)

 

peronoszpóra:

 

Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy Polyram DF (2,5 kg/ha)

Leírás

Bogyókötődés kezdetére a peronoszpóra lendülete alább hagyott, de a lisztharmat továbbra sem tétlenkedik

        Miután május 25-én megkezdődött a szőlő virágzása, a hónap utolsó napjaiban átmenetileg hűvösre fordult az idő. Ekkor a napi maximumok nem érték el a 20 Celsius fokot sem. A fővirágzás idejére azonban újbóli melegedés vette kezdetét, így jelenleg zavartalanul folyik az első bogyók kötődése. Szerencsére az átmeneti lehűlés számottevő csapadékot nem hozott magával, hiszen a peronoszpóra kezdeti lendülete után - május 22-én jelentős gyakorisággal több ültetvényben is megjelentek a levéltünetek - tartani lehetett a betegség tömeges fellépésétől. Ugyan nyomokban már a fürtön is találkozhatunk a peronoszpórával (1. ábra), de komoly veszélyről jelenleg nem beszélhetünk. Nagy területre kiterjedően csupán a június első napján leesett 3-6 mm eső okozott olyan hosszú ideig tartó levélnedvesség-borítást, amely alkalmas volt az elsődleges peronoszpórafertőzés után egy második generáció kifejlődéséhez. Ennek tünetei a napokban fognak megjelenni.

1. ábra. Kivirágzott peronoszpóra a fiatal bogyókon (Jammertal dűlő, Portugieser, 2014. június 6.)

 

 

    A lisztharmat konídiumos generációinak fejlődése zavartalanul folyik, mindössze május közepén és végén lassult le némileg a kórfolyamat – az átmeneti lehűléseknek köszönhetően. Most már nem csupán a lombozat alsó harmadában, a tőkerészekhez közel eső leveleken találunk tüneteket, hanem elszórtan a teljes lombfalon, a fürtkocsányokon (2. ábra) és minden bizonnyal néhány nap múlva már a fiatal szőlőbogyók felületén is. A betegség számára már nincs megállás, és ez akkor is így lesz, ha az elkövetkezendőkben marad a meleg, száraz időjárás vagy éppen csapadékosabbra változik.

2. ábra. Lisztharmat a fürtkocsányon (Jammertal dűlő, Portugieser, 2014. június 6.)

 

 

Mi a teendő?

     A növényvédelmi stratégiát elsősorban a lisztharmat elleni védekezés határozza meg. Az erős fertőzési nyomás miatt továbbra is érdemes kitartani a tíznaponkénti védekezés mellett. A betegség ellen két hatóanyag együttes bevetését javasoljuk (Vivando 0,25 l/ha + Systhane Duplo 0,13 l/ha). Ha viszont betartjuk a rövid permetezési időközöket, peronoszpóra ellen elegendő egy kontakt készítményt használni: Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy Polyram DF (2,5 kg/ha). A permetezés előtt elvégzett gondos zöldmunka (befűzés, tetejezés, hónaljhajtások eltávolítása) a kémiai növényvédelem hatékonyságát is növeli. 

 

 

 
Hoffmann Péter
fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek