Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Természetesen a szőlő növényvédelmi problémáinak zászlós hajója ebben a tenyészidőszakban továbbra is a lisztharmat. Az elmúlt hetek környezeti körülményeinek elemzése (mennyi csapadék esett, mekkora a páratartalom, hogyan változnak a hőmérsékleti viszonyok) egyáltalán nem segít abban, hogy megértsük: miért tudott ilyen erős fertőzési nyomás kialakulni. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a lisztharmatjárvány kérdése már jóval korábban, május első napjaiban eldőlt. Erről a 2014. május 4-én keltezett szöveges előrejelzésünkben – „Megjelent a lisztharmat – járványra kell készülnünk!” címmel – be is számoltunk. Ekkor még több mint húsz nappal voltunk a virágzás előtt, s látszott, hogy megfelelő hatóanyag-kombinációkkal és rövidebb permetezési időközökkel szükséges dolgozni. Mi úgy ítéltük meg, hogy a tíznaponkénti védekezés az indokolt. Most már látjuk, hogy egyáltalán nem voltunk szigorúak. Problémák most elsősorban ott jelentkeznek, ahol valamilyen oknál fogva nem sikerült tartani az időközöket.
Elhatalmasodó lisztharmat a szőlőbogyók felületén (Kékfrankos, Babarcszőlős; 2014. július 1.)
A peronoszpróra háza táján jóval kedvezőbb a helyzet, ami egyébként nem sokban változott az elmúlt időszakhoz képest. Hetente, tíznaponta egyszer teljesülnek a másodlagos fertőzés környezeti körülményei, melynek nyomán újabb levéltünetek bukkannak fel – néhol egy-egy fürttünet is előfordul –, de nagy horderejű megbetegedés eddig sehol nem alakult ki. Mivel a szőlőbogyók általában már elérték a borsónyi méretet, túl vagyunk a legkritikusabb perióduson.
A szőlő fejlettségi állapota határozza meg a július hónap feladatait. A melegedő időjárás sokat segít abban, hogy felgyorsuljon a fürtök fejlődése. Minél korábban következik be a fürtzáródás, annál előbb kerülnek biztonságba a bogyók. A tíznaponkénti permetezési időköz továbbra is indokolt! Azokban az ültetvényekben, ahol a fürtök már lassan záródnak, most még egy speciális (egy gázosodó és egy felszívódó hatóanyag kombinációja) permetezés szükséges, ezt követően elegendő a kén hatóanyagú Kumulus S (4,0 kg/ha) alkalmazása. Azonban a kései fajták fürtjei, illetve a kora tavaszi rügyodvasítás miatt a később fakadó hajtásokon fejlődő fürtök esetében még két speciális védekezés szükséges, mielőtt rátérünk a kén használatára.
A lisztharmat elleni speciális védekezés hatóanyag-kombinációjának kiválasztásakor a legfontosabb szempont, hogy eddig mit használtunk. Most olyat válasszunk, amit még ebben a tenyészidőszakban nem vetettünk be. A peronoszpóra ellen ilyenkor már csak külső védelemre van szükség, erre a réz tökéletesen alkalmas (Copac Flow 2,0 l/ha).
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?