Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Szőlővédelmi előrejelzés a Szekszárdi és Tolnai borvidék területére

Szőlővédelmi előrejelzés a Szekszárdi és Tolnai borvidék területére

Szerajánlat

 

Botritisz ellen: Scala

 

vagy

 

Rovral Aquaflow

Leírás

A botritisz elleni megmérettetés erőpróbája még hátravan?

Egy tucat még szilvás gombócból is sok, nemhogy szőlőpermetezésből. Pedig akik az idén pontról pontra követték tanácsainkat, már a tíz–tizenegyedik védekezésen vannak túl, s könnyen lehet, hogy a járvánnyal fenyegető szürkerothadás miatt még egy utolsóra szükségük lesz. Pillanatnyilag járványról talán még nem beszélhetünk, de itt áll a küszöbön, s hogy átlépi-e, az az elkövetkező szűk hónap csapadékviszonyain múlik. A szürkerothadás-járványok ugyanis törvényszerűen azokban az esztendőkben törnek ki, amikor az augusztus–szeptember hónapok csapadékösszege meghaladja a sokéves átlagot (110–120 mm). Jelenleg pont az átlagos mennyiségnél tartunk, csakhogy a szeptemberből még 4 hét hátravan. Tetézi a veszélyt, hogy már a július nagyon csapadékos volt, ezért a zöldrothadásos gócok hamar kialakulhattak, továbbá hogy sok a lisztharmatos és a jégvert ültetvény, ami – a bogyórepedések révén – még inkább hajlamosítja a szőlőt a rothadásra. A talaj vízzel telített, ezért a hajtásnövekedés még mindig nem állt le, és erős a hajnali harmatképződés, ami esőmentes napokon is kedvező föltételeket kínál a fertőzéshez. A tömött fürtű szőlőfajták bogyói a sok víztől földuzzadva egyre-másra repedeznek, utat nyitva ezzel a kórokozóknak.A botritiszgomba fertőzőanyaga pedig közben folyamatosan gyarapodik, egyre nagyobb tömegben árasztja el az ültetvényeket, sőt itt-ott megjelentek a borban még kellemetlenebb ízhibákat okozó Penicillium-fajok is.

 

 

Balról jobbra: A sok nedvesség szétrepeszti a tömött fürtű fajták bogyóit; Kadarka rothadó termése; Ahol a lisztharmat is „besegít”, az ellenállóbb fajták közé számító Kékfrankos bogyói is rothadásnak indulnak; Penicillium-gomba zöldes penészgyepe szőlőbogyón (Faluhely, 2014. szeptember 2.)

Mivel az augusztus első felében elvégzett botriticides permetezések védőhatása lejárt vagy lassan lejár, mérlegelni kell, hogy szükség van-e egy újabb beavatkozásra. Ez nem könnyű, hiszen számos szempontot figyelembe kell venni azon túlmenően, hogy már eddig is hányszor permeteztünk, és hogy a kereskedelemben egyáltalán hozzá lehet-e még jutni valamilyen gombaölő szerhez. A mérlegelés során figyelembe kell venni, hogy az utóbbi egy hónapban milyen botriticides védekezést végeztünk, hogy pillanatnyilag milyen állapotban van és hogy mennyire fogékony a szőlő, hogy előreláthatólag meddig kell még „kinn aludnia”, hogy milyen időjárás várható az elkövetkező 2-3 hét során, és – ha az újabb védekezés mellett döntünk – a kiválasztott készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási ideje biztosan betartható-e. A döntést mindenkinek magának kell meghoznia, legföljebb néhány tanáccsal tudunk hozzá szolgálni:

1. Hogy milyen lesz az időjárás, nem igazán lehet tudni, a meteorológiai előrejelzések bizonytalanok és ellentmondásosak. 2. Csak ott védekezzünk, ahol tényleg szükséges és van még értelme, azaz nincs már védelem, de fogékony, hosszú tenyészidejű a fajta (pl. Kadarka), és egyelőre csak elvétve találhatók az ültetvényben rothadó fürtök. 3. Semmiképpen ne védekezzünk, ha a fürtrothadás mértéke már meghaladta az 5%-ot (ilyenkor már csak a minél korábbi szüret segíthet), de az a rizikómentes állapot, ha az 1%-ot sem éri el. 4. Semmiképpen ne használjunk mellékhatással rendelkező készítményeket (strobilurinokat, triazolokat, kontakt szereket).

Cégünk kínálatában két speciális készítmény is szerepel, amelyek az éréskor jelentkező rothadások elhárítását szolgálják. Az egyik a 28 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idejű Scala (1,75 l/ha),a másik pedig a mindössze 7 napos várakozási idővel rendelkező Rovral Aquaflow (1,0 l/ha). Előbbi használata most már tényleg nagy körültekintést igényel, csak októberre tervezett szüret esetén lehetséges, míg az utóbbié kevésbé kockázatos.

 

Szekszárd, 2014. szeptember 3.

 

Dr. Füzi István

fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek