Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Lisztharmat ellen: Kumulus S
Peronoszpóra ellen: Copac Flow
Botritisz ellen: Scala
Leírás
A lisztharmatfertőzés a médiában továbbra is széles nyilvánosságot kap. Sokan megszólalnak, vádaskodnak, magyarázzák saját bizonyítványukat, találgatják a járvány okait. Egyesek az időjárás, például az utóbbi hetekben tapasztalható magas páratartalom nyakába varrnák az egészet (pedig a konídiumos fertőzés és a kórokozó fejlődésének elsődleges időjárási föltétele köztudottan nem a páratartalom, hanem a hőmérséklet), mások a gombaölő szereket hibáztatják. Kár, hogy az igazi ok, a nagy gyakoriságú és minden eddiginél korábbi primer fertőzés, amire április végi és május eleji előrejelzéseinkben nyomatékosan fölhívtuk a figyelmet, még senki szájából nem hangzott el. Szomorú az is, hogy a média csak most karolta föl az ügyet, amikor – bármennyire is hangoztatják, hogy a lisztharmat megállítható – már szinte semmit sem lehet tenni a károk enyhítéséért. Amikor még lehetett volna, mélyen hallgatott, sőt olyan tanácsok láttak napvilágot a helyi sajtóban, amelyek a korai permetezések elhagyására ösztökélték a gazdákat. Pedig ezekkel a korai beavatkozásokkal lehetett volna elejét venni a járványkitörésnek, nem pedig avval a megkésett és sok esetben már teljesen hiábavaló fürtáztatással, amire a pórul jártakat most buzdítják.
A lisztharmat ellen a továbbiakban elsődleges a lombvédelem, mivel a bogyók már ellenállnak a fertőzésnek. A lomb sok ültetvényben nagyon beteg, tömegesen képződnek rajt a gomba áttelelését szolgáló termőtestek, a kazmotéciumok. Közülük néhány már meg is érett, kifejlődtek bennük a primer fertőzést majd jövő tavasszal beindító aszkospórák. A termőtestek képződésének folyamata, ha kedvező (meleg, száraz) lesz az időjárás, október végéig is eltarthat, ezért gátolni kell, amennyire lehetséges.
A peronoszpóra mindenfelé fölütötte fejét két borvidékünkön. A betegség okozta fürtkár szerencsére jelentéktelen, igaz, a július 8-a utáni fertőzések tünetei a fürtökön csak most, a 14-18 napos lappangási idő lejárta után fognak megjelenni. Remélhetőleg ezek se lesznek túl gyakoriak, bár az elmúlt két hétben 5-6 alkalom is kínálkozott a fertőzésre. A fürtök az ültetvények többségében most már ellenállnak a kórokozó támadásának, csak egyes késői fajták (pl. Merlot, Cabernet) fürtjei maradnak még egy rövid ideig fogékony állapotban. A lombot augusztus közepéig föltétlenül védeni kell a peronoszpórától.
A szürkerothadás (botritisz) tünetei egyre-másra jelennek meg ültetvényeinkben, egyelőre szerencsére csak elvétve. A betegség gyorsabban terjed a lisztharmatos és a jégvert szőlőkben, sőt ezekbe más, még kellemetlenebb, nehezebben leküzdhető rothadások (pl. penicilliumos és fakórothadás) is könnyebben befészkelhetik magukat. Ha az átlagosnál csapadékosabb lesz a július végi – augusztusi időjárás, nagy erejű botritiszjárvány alakulhat ki, tetézve a szőlészkedők eddigi, amúgy sem csekély gondjait.
Balról jobbra: súlyos lisztharmatfertőzés a szőlő lombján; lisztharmat és jégverés együttes károsítása a szőlőbogyókon; súlyos jégkár; botritiszgomba penészgyepe a bogyórepedésben. (Porkoláb-völgy, Decsi hegy és Görögszó, 2014. július 22.)
A továbbiakban a védekezés súlypontját a szürkerothadás elhárítására kell helyezni, aminek első lépése azok számára, akik ezt az elmúlt tíz nap során nem végezték el, a Scala (1,75 l/ha) vagy esetleg a Rovral Aquaflow (1,0 l/ha) kipermetezése lehet, aztán augusztus első felében következzék a Cantus (1,0 kg/ha). A Cantus-kezelés nem csak a rothadások, hanem a jövő évi lisztharmatfertőzés megelőzése céljából is elengedhetetlen, így abban az esetben is ajánlatos elvégezni, ha az időjárás közben szárazra fordulna. A lisztharmat ellen most a kéntartalmú Kumulus S-t (5,0 kg/ha) a peronoszpóra elhárítására pedig a rezes Copac Flow-t (2,0 l/ha) tegyük a Scala mellé. A szisztemikus peronoszpóraölő szerek jelenlegi használata nemcsak drága, de szakmailag hibás megoldás is, mivel a fungicidrezisztencia kialakulását segíti.
Szekszárd, 2014. július 23.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?