Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
lisztharmat:
Collis SC (0,4 l/ha)
peronoszpóra:
Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy Polyram DF (2,5 kg/ha)
Dr. Brózik Sándor emlékének
Ha majd növénykórtani szempontból értékeljük a 2014-es évet, minden bizonnyal erről a betegségről fogunk a legtöbb szót ejteni. 2014 ugyanis bevonul a lisztharmatjárványos évek sorába.
Bár a szőlők fejlettsége változatos képet mutat, összességében túl vagyunk a virágzáson. Már láthatóak a sörétnyi, sőt a borsónyi méretű bogyók, és ezzel együtt számos termőhelyen sorra bukkannak fel a lisztharmat fürttünetei – nem csak a kifejezetten fogékony fajtákon. A beteg szőlőbogyók (1. ábra) arról árulkodnak, hogy a lisztharmat nyilvánvalóan nem most jelent meg az adott ültetvényben, hanem a fürtzónában elhelyezkedő leveleken – elsősorban a lombozat belsejében, a levelek fonákján – eddig is megbújt. A tünetek most már a levelek színén is szembetűnőek. A fertőzési nyomást jól szemlélteti, hogy permetezetlen körülmények között a lisztharmatbevonat rövid időn belül a teljes borítottságot el fogja érni a fürtön és a lombozaton egyaránt.
1. ábra. Lisztharmattal bevont szőlőbogyók (balra: Kékfrankos, Agancsos dűlő; jobbra: Portugieser, Jammertal dűlő; 2014. június 19.)
Júniusban mindezidáig 15-30 mm-nél nem hullott több csapadék a Villányi és a Pécsi borvidéken. Így ebben a hónapban csupán egy-két alkalommal teljesültek a peronoszpóra másodlagos fertőzésének környezeti feltételei. Ennek nyomán a betegség levéltünetei elszórtan sokfelé feltűnnek, egyes érzékeny termőhelyen pedig néhány fürt is megbetegedett (2. ábra), ettől eltekintve nincs veszélyhelyzet. A kórokozó inokulumának jelentős felszaporodásához lényegesen csapadékosabb időjárásra volna szükség.
2. ábra. "Kivirágzott" szőlőperonoszpóra a sörétnyi méretű bogyókon (Cabernet franc, Pillangó dűlő, 2014. június 19.)
Amikor ilyen erős a lisztharmat fertőzési nyomása, csak a legnagyobb odafigyelés mellett lehet teljesen betegségmentesen tartani az állományt. Ennek részeként egészen a fürtzáródásig, azaz a szőlőbogyók fogékony időszakának végéig indokoltnak tartjuk a 10 napos permetezési időközöket (inkább egy nappal kevesebb, mint kettővel több!). Az előrehaladott fejlettségű ültetvényekben (borsónyi bogyók) a most javasolt védekezésen kívül még kettő, az éppen elvirágzó táblákon minden bizonnyal még három permetezés fog esni a fürtök fogékony időszakára. Ez utóbbi helyzet a kései fajtákon kívül azokra a területekre is igaz, amelyeken a hajtások a kora tavaszi rügykárosítás nyomán a járulékos rügyekből fejlődtek ki, így a fürtök is kevésbé fejlettek. Mindemellett kiemelkedően fontos szerep jut a gondos zöldmunkának, amely biztosítja a fürtzónában a megfelelő permetlé-borítottságot.
A soron következő védekezésre a Collis SC (0,4 l/ha) nevű készítményünket javasoljuk. Azokban az ültetvényekben, ahol találni bogyótünetet, tegyünk Karathane Start (0,6 l/ha) a Collis SC mellé. Peronoszpóra ellen ilyen szűk permetezési időközök mellett elegendő kontakt hatóanyagot használni: Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy Polyram DF (2,5 kg/ha). Ahol még nem történt meg a csonkázás, és a szórófejek nem érik el a magasra nőtt szőlőhajtásokat, vagy éppen nem kielégítő a zöldmunka, biztonságosabb a felszívódó hatóanyagot is tartalmazó Forum R (3,0 kg/ha) alkalmazása.
Hoffmann Péter
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?