Varasodás
Lisztharmat
Lisztharmat
Peronoszpóra
Monília
Meggyantraknózis
Fitoftóra
Alternária
Scroll

Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!

Szőlővédelmi előrejelzés a Villányi és a Pécsi borvidék területére   Egy lépéssel elő...

Szőlővédelmi előrejelzés a Villányi és a Pécsi borvidék területére   Egy lépéssel előrébb

Szerajánlat

 

Kumulus_S (5,0 kg/ha)

 

Delan 700 WG (0,5 kg/ha

Leírás

 

      Az előző előrejelzésben taglalt bizonytalan veszélyhelyzeteket követően május 2-án a meteorológiai mérőállomásaink által rögzített adatok alapján a Villányi és a Pécsi borvidékre kiterjedően teljesültek a lisztharmat és a peronoszpóra elsődleges fertőzésének környezeti feltételei. A lehullott 6-10 milliméternyi csapadék 8-10, helyenként 12 órás folyamatos levélnedvesség-borítást eredményezett, emellett a legalacsonyabb hőmérséklet nem süllyedt 11 °C alá.

 

 

     A lisztharmat szempontjából május 2-át egyfajta kiindulópontnak tekinthetjük. Az előrejelzések alapján a következő napok átlaghőmérséklete 17-18 °C körül alakul. Ennek figyelembevételével a betegség várható lappangási ideje 8-9 napra tehető, tehát az aszkospórás fertőzésből származó tünetek megjelenésére előreláthatólag május 10-11-én lehet számítani. Azonban ne feledjük, hogy egy meglehetősen hosszúra nyúlt csapadékszegény időszak előzte meg a kialakult helyzetet, így még az is lehetséges, hogy a tünetek meg sem jelennek. Mindenesetre a jövő hét elején a lisztharmat idei esztendőben várható fertőzési nyomásáról már pontosabb képet kaphatunk. A micéliumos telelésre utaló „zászlós hajtásokat” a mai napon még nem lehetett megtalálni.

     A peronoszpóra oldaláról vizsgálva a május 2-án történteket: nem eszik olyan forrón azt a kását... Csupán elméleti megközelítés alapján ilyen hőmérsékleti viszonyok mellett a betegség tüneteinek megjelenésére május 8-9-én kellene számítanunk. Ha visszaemlékszünk arra, hogy mi történt egy évvel ezelőtt ilyenkor, könnyen beláthatjuk, hogy ennek az esélye nagyon kicsi. 2014-ben minden korábbi tapasztalatainkhoz mérten nagyon korán, már május 14-én megjelent a peronoszpóra, de előtte egymást követően nyolc-tíz alkalommal teljesültek az elsődleges fertőzés környezeti feltételei. Jelenleg még csak egy ilyen veszélyhelyzeten vagyunk túl.

 

Mi a teendő?

 

    Az előző előrejelzésben megadottak továbbra is irányadóak, amelyet az alábbiakkal egészítek ki: Mivel ezúttal mindenütt teljesültek a peronoszpóra és a lisztharmat elsődleges fertőzésének feltételei, e hét második felében a Pécsi és a Villányi borvidéken egyaránt érdemes elvégezni az első biztonsági permetezést. Lisztharmat ellen a teljes adagú kén (Kumulus S 5,0 kg/ha), peronoszpóra ellen pedig a Delan 700 WG (0,5 kg/ha) vagy a Polyram DF (2,0 kg/ha) kijuttatása javasolt.

    Vállalkozó szelleműek kitolhatják a védekezési időpontot a lisztharmattünetek megjelenéséig. Ha a peronoszpóra nem bukkan fel, az ellene való védekezés el is maradhat. Mindezt azonban csak azoknak javasoljuk, akik kellő alapossággal végzik a kezdeti tünetek felderítését és néhány napon belül el tudják végezni a teljes területük permetezését.

 

Várdomb, 2015. május 4.                                                                  

 

Hoffmann Péter

 

fejlesztőmérnök

Kapcsolódó termékek