Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Lisztharmat ellen:
Kumulus S 4,0 kg/ha
Peronoszpóra ellen:
rézhidroxid hatóanyagú szer
vagy Enervin 2,5 kg/ha
(Merlot és Cabernet fajtákban)
A szőlő hajtásnövekedése lassul, a tömött fürtű fajták fürtjei záródnak. A legtöbb fajta bogyói most már ellenállnak a lisztharmat- és a peronoszpórafertőzésnek, ugyanakkor egyre fogékonyabbá válnak a szürkerothadással szemben. A leveleken megkezdődött a lisztharmat- és a peronoszpóragomba áttelelését szolgáló fertőzőanyag képződése.
A lisztharmatgomba nemzedékeinek száma elérte a tizenegyet, a fertőzés továbbra is mindennapos, és ez így megy majd egészen szeptember végéig vagy – ha kellően meleg lesz az ősz – akár tovább is. Szerencsére a bogyók ilyenkor már nem fogékonyak a lisztharmatra, csak legföljebb a későn elvirágzott fürtökön, illetve egyes késői érésű fajták (pl. Kadarka) esetében, de napokon belül ezek is ellenállóvá válnak. Az elkövetkezőkben már csak a lomb (és a fürtkocsány) betegedhet meg, s ahogy haladunk előre az időben, mind erőteljesebben. A beteg lombon képződnek egyre nagyobb számban a gomba áttelelését biztosító termőtestek, a kazmotéciumok. A kémiai védelem nélkül hagyott ültetvényekben már most is sokat lehet találni belőlük. A lisztharmat okozta levélfertőzés közvetlen kártétele ugyanakkor csak mérsékelt: a termés mennyiségét 20-30%-kal is csökkentheti, de a minőségét általában nem rontja jelentősen. A lisztharmat elleni késői lombvédelem így elsősorban nem is a termés megóvását, hanem – az áttelelő fertőzőanyag csökkentése révén – a következő évi lisztharmatnyomás mérséklését szolgálja.
Balra: Lisztharmatfertőzés következtében parásodó, repedező szőlőbogyók (Szekszárd/Faluhely, 2016. július 13.); Középen: Lisztharmatbevonat a leveleken; Jobbra: Sztereómikroszkóp alatt a lisztharmatbevonaton jól kivehetők a gomba áttelelését szolgáló termőtestek (Szekszárd/Porkoláb-völgy, 2016. július 14.)
Peronoszpórafertőzés június 28-a és július 13-a között nem történt, mivel ez az időszak teljesen száraz volt. A június 26-án és 27-én bekövetkezett fürtfertőzések tünetei az utóbbi két nap során kezdtek megjelenni, különösen a Merlot és a Cabernet fajtájú ültetvényekben gyakoriak. Július közepétől a legtöbb fajta fürtje már ellenállóvá válik a peronoszpórával szemben is, a Merlot és a Cabernet fajtáké azonban még egy ideig (kb. július végéig) fogékony marad. Félő, hogy ezekben a fajtákban – ha az ültetvényben a fertőzőanyag nagyobb mennyiségben jelen van és nem tökéletes a kémiai védelem – a július 14-én lehullott nagy mennyiségű eső további fürtfertőzéseket indíthatott el, és a 16-ára várható újabb csapadékhullám még tetézheti a bajokat. A többi fajtában, ha újabb peronoszpórás fürtfertőzéstől már nem is, a levélzet megbetegedésétől azonban még tartani kell. Ez sokkal súlyosabb lehet, mint a lisztharmat okozta levélfertőzés, hiszen korai lombhullással járhat, ami nemcsak az idei, hanem a jövő évi terméskilátásokat is jelentősen ronthatja.
Balra: Súlyos peronoszpórafertőzés Kékfrankos lombján; Középen: A június vége felé bekövetkezett peronoszpórafertőzés tünetei 17 nap múltán jelentek meg a Merlot bogyóin lilás elszíneződés formájában; Jobbra: A június közepe táján fertőződött fürtök bogyói már összetöppedtek, elszáradtak (Szentgál-szőlőhegy, 2016. július 14.)
A szürkerothadásnak egyelőre nyoma se látszik ültetvényeinkben, de könnyen lehet, hogy pár nap múlva ez az idilli állapot már a múlté lesz. A július 14-én lehullott mintegy 40 mm körüli csapadék ugyanis „előkészítette a terepet” a botritiszes megbetegedésekhez, és ha ehhez a mennyiséghez a hét végén – ahogy a meteorológusok valószínűsítik – még legalább ugyanennyi társul, már a jövő hét elején megjelenhetnek az első rothadó gócok a fürtökben. Ez azért még nem a betegség intenzív szakasza, hisz az az éréskor van, de minél több a beteg góc, annál erősebb fertőzési nyomás alakulhat ki éréskor. Mivel a tavalyi és a tavalyelőtti év is járványos botritiszes megbetegedést hozott, reménykedjünk, hogy az idei nem ilyen lesz. Ehhez az kell, hogy az augusztus–szeptemberi csapadékösszeg ne haladja meg az átlagost (kb. 120 mm).
Mivel is permetezzünk most? Az ültetvények nagy többségében a lisztharmat elleni védekezésre már elegendő a kén (Kumulus S 4 kg/ha), a peronoszpóra ellen pedig a réz (leginkább a rézhidroxid hatóanyagú szerek). A Kadarkákat a lisztharmat ellen még egyszer megpermetezhetjük valamelyik speciális hatóanyagú szerrel (lásd az előző írásokat), akár kénnel kombinálva is. Ha az előző védekezések folyamán már végigértünk a 4 csoporton, lehetőleg abból a csoportból válasszunk most speciális készítményt, amelyiket az előző esztendőkben a legkevesebbszer használtuk. A peronoszpóra ellen a Merlot és a Cabernet fajták védelmére kell kiemelt figyelmet fordítani (10 naponkénti permetezés augusztus elejéig!). A késői bogyófertőzések megelőzésére kiemelkedő hatékonyságú az ametoktradint tartalmazó Enervin (2,5 kg/ha). Ha eddig csak egyszer használtuk, most kijuttathatjuk másodszor is. Ajánlatos azt is figyelembe venni, hogy gyógyítani csak a fertőzés időpontjától számított 2 napon belül lehet. Ahol letelt már a 10 nap az előző védekezés óta, ott ne kockáztassunk, ha úgy alakul, akár sárban, esőben is permetezhetünk, sokkal többet ér, mint halogatni a terület fölszáradásáig. A szürkerothadás ellen azokon a területeken, ahol az utóbbi két esztendőben problémák voltak, speciális szert (Scala 1,75 l/ha vagy Rovral Aquaflow 1 l/ha) juttassunk ki. Azokban az ültetvényekben, ahol a levél- vagy gubacsatka-fertőzés gyakori probléma, már a jövő évre gondolva, egy speciális atkaölő szert is ajánlatos kipermetezni.
Szekszárd, 2016. július 15.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?