Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Ha szeretne értesülni a fontos hírekről, előrejelzésekről, engedélyezze az értesítéseket!
Lisztharmat ellen:
Collis SC 0,4 l/ha +
tebukonazol
Peronoszpóra ellen:
Acrobat MZ WG 2-2,5 kg/ha
vagy Polyram DF 2,5 kg/ha
vagy Delan 700 WG 0,5 kg/ha
A szőlő virágzik, sőt sok helyen már kötődnek a bogyók is, de vannak ültetvények, ahol csak most kezd virágozni. A virágzáshoz eddig abszolút kedvezett az időjárás, hiszen meleg volt, de azért nem túlságosan (a maximumhőmérsékletek pont az optimális tartományban, 25 és 28 °C között változtak az elmúlt 10 nap során), ami jó kötődést sejtet. A hajtásnövekedés nagyon intenzív, a növény szövetei föllazultak, a kórokozókkal szemben rendkívül fogékonyak.
A lisztharmatfertőzés napról napra láthatóan erősödik. A levelek fonákján és egyre inkább a színén is mind nagyobb tömegben van jelen a kórokozó. A fertőzés tünetei helyenként a bogyók kocsányán és itt-ott már a bogyókon is látszanak, de sajnos ezt még mindig nagyon sokan nem veszik észre. Ők majd akkor fognak szembesülni a betegséggel, ha a lisztharmattelepek már a bogyókon is jól láthatóan megjelennek, azaz az elkövetkező 7-10 nap során, de akkor már nagyon korlátozottak lesznek a védekezési lehetőségek. Részben már most is azok, mert ha valaki csak most kezdi el a védekezést, nincs könnyű helyzetben.
Bal oldali kép: A bogyókocsányokon már látható a lisztharmat penészgyepe, s hamarosan a bogyókra is átterjed; Középső kép: Ahol a levelek már kanalasodnak a lisztharmattól, ott nagy a baj; Jobb oldali kép: Peronoszpórafertőzés tünete levélen és fürtön. Szekszárd/Faluhely és Porkoláb-völgy, 2016. június 9. (A fotók este, vakuval készültek.)
A peronoszpóra előfordulása általános, a levéltünetek egyre gyakoribban, sőt helyenként már a fürttünetek is megjelentek. A betegség sorsának további alakulása azonban bizonytalan, az elkövetkező időszak csapadékviszonyaitól függ: ha sok lesz a csapadék, járványos méreteket ölthet, ha kevés, megáll a terjedése. Mivel a meteorológiai előrejelzések is eléggé bizonytalanok, nehéz megjósolni, mi lesz, készülni azonban mindig a rosszabb eshetőségre érdemes. Ha például a mostani hétvégén sok csapadék hullik, az az olyan ültetvényekben, ahol eddig sem fordítottak nagy gondot a peronoszpóra elleni védekezésre, már jelentős kárral járó, súlyos megbetegedéshez vezethet.
Bal oldali kép: Peronoszpóra „kivirágzása” szőlőfürtön (Mőcsény, 2016. június 8. – dr. Hoffmann Péter fölvétele); Jobb oldali kép: Amerikai fehér szövőlepke első nemzedékének hernyói szőlő levelén (Szentgál-szőlőhegy, 2016. június 9.)
A lisztharmat ellen – az előző előrejelzésben közölteknek megfelelően –valamelyik speciális készítményre alapozzuk a védelmet. Aki az előző védekezés során a Vivandót választotta, most a Collist (0,4 l/ha) juttassa ki, a későbbiek során azonban egyik készítményt se használja már, hanem a következő két kezelés egyikét a proquinazid vagy a quinoxifen hatóanyagot tartalmazó szerek valamelyikével, másikát pedig egy ciflufenamid hatóanyagú szerrel végezze. A Collis mellé föltétlenül kombináljunk egy triazolt, lehetőleg a tebukonazolt tartalmazó szerek valamelyikét.
Ahol a lisztharmat ellen gyógyító beavatkozásra van szükség, ott lehetőleg minél több eltérő hatásmechanizmusú készítményt elegyítsünk össze. Az elegyben mindenképpen legyen egy kontakt szer (meptil-dinokap vagy kén), egy triazol (lehetőleg tebukonazol) és egy olyan speciális hatóanyag (fluopiram, boszkalid, proquinazid, quinoxifen, metrafenon, piriofenon, ciflufenamid), amelyet az idén még nem használtunk.
Ha a peronoszpóra elleni védekezést továbbra is kontakt szerekkel (pl. Delan 700 WG 0,5 kg/ha vagy Polyram DF 2 kg/ha) tervezzük, az egymás utáni permetezések közti intervallum ne haladja meg a 10 napot (11 nap már sok, nem biztonságos!). Ha viszont valamelyik szisztemikus + kontakt kombináció (pl. Acrobat MZ 2 kg/ha vagy Forum R 3 kg/ha) mellett döntünk, 12 napig is elmehetünk, mivel ezeknek a készítményeknek legalább két napig érvényesülő ún. „visszanyúló hatása” is van, és a bogyókat – mivel a zsenge fürtökbe fölszívódnak – akkor is megvédik, ha azok a permetezés idején még csak bimbók voltak. Ellenben, ha csak kontakt szerrel permetezzük meg a virágbimbókat, miután azok szirmai fölnyílnak, a bibe (bogyókezdemény) a következő permetezésig védtelen maradhat.
Az ültetvényekben lassan befejezik károsításukat a szőlőmolyok első nemzedékének lárvái, és helyenként megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első nemzedékének hernyói is. A szőlőmolylárvák évről évre rendszeresen előfordulnak, de ezen a vidéken nagy kárt általában nem okoznak, így védekezni csak ritkán szükséges ellenük. A szövőlepke első nemzedékű hernyóinak a szőlőben való károsítása azonban szokatlan, indokolt esetben ajánlatos lehet ellenük valamelyik hatékony rovarölő szer használata.
Szekszárd, 2016. június 9.
Dr. Füzi István
fejlesztőmérnök
Amennyiben meggondolná magát, közösségi média profilját bármikor leválaszthatja a Profilom menüpont alatt.
Tovább a profilomhozRegisztrált fiókjának törlése után már nem fog elérni számos hasznos és értékes exkluzív szakmai tartalmat oldalunkon.
Biztos, hogy törölni szeretné fiókját?